Zeytinyağlı Ispanak Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİZeytinyağlı Ispanak Kaç Kalori? Zeytinyağlı Ispanak Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Ispanak Kaç Kalori? Zeytinyağlı Ispanak Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Ispanak yemek zararlı mı? faydalı mı? Zeytinyağlı Ispanak kaç kalori? Zeytinyağlı Ispanak içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Zeytinyağlı Ispanak içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Zeytinyağlı Ispanak kaç kalori, Zeytinyağlı Ispanak yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Zeytinyağlı Ispanak gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Zeytinyağlı Ispanak ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Zeytinyağlı Ispanak ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Zeytinyağlı Ispanak içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde 173,33 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Zeytinyağlı Ispanak yiyerek de alabiliyoruz. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Zeytinyağlı Ispanak yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde ortalama 73,31 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Zeytinyağlı Ispanak içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Zeytinyağlı Ispanak içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde yaklaşık olarak 1,78 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Zeytinyağlı Ispanak yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde 3,83 g olarak bulunuyor.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde yaklaşık olarak 5,65 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Zeytinyağlı Ispanak tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Zeytinyağlı Ispanak içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde 5,45 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Zeytinyağlı Ispanak yiyeceği de var. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde yaklaşık olarak 933,91 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Zeytinyağlı Ispanak tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde Protein bulunuyor. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Zeytinyağlı Ispanak dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Zeytinyağlı Ispanak içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde de 3,72 g Protein bulunuyor.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Zeytinyağlı Ispanak ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde yaklaşık olarak 153,45 mg sodyum bulunuyor. Peki Zeytinyağlı Ispanak içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Zeytinyağlı Ispanak yiyerek sodyum almış olursunuz.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Zeytinyağlı Ispanak içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde yaklaşık olarak 1080,4 iu A Vitamini bulunur. Zeytinyağlı Ispanak tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Ispanak İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Zeytinyağlı Ispanak içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Zeytinyağlı Ispanak yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak içerisinde 79,07 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Zeytinyağlı Ispanak içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Zeytinyağlı Ispanak yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Zeytinyağlı Ispanak içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Zeytinyağlı Ispanak içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Zeytinyağlı Ispanak içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Ispanak İçindeki Besinler

 • 1,78 Karbonhidrat
 • 3,72 Protein
 • 5,45 Yağ
 • 3,83 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 153,45 Sodyum
 • 933,91 Potasyum
 • 173,33 Kalsiyum
 • 1080,4 A Vitamini
 • 79,07 C Vitamini
 • 1,78 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Zeytinyağlı Ispanak İçindeki Besinler

 • 0,1 Karbonhidrat
 • 0,21 Protein
 • 0,31 Yağ
 • 0,22 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 8,77 Sodyum
 • 53,37 Potasyum
 • 9,9 Kalsiyum
 • 61,74 A Vitamini
 • 4,52 C Vitamini
 • 0,1 Karbonhidrat

1 Gram Zeytinyağlı Ispanak İçindeki Besinler

 • 0,01 Karbonhidrat
 • 0,02 Protein
 • 0,03 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,88 Sodyum
 • 5,34 Potasyum
 • 0,99 Kalsiyum
 • 6,17 A Vitamini
 • 0,45 C Vitamini
 • 0,01 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZEYTİNYAĞLI ISPANAK İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0