Yoğurtlu Mantı Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYoğurtlu Mantı Kaç Kalori? Yoğurtlu Mantı Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yoğurtlu Mantı Kaç Kalori? Yoğurtlu Mantı Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yoğurtlu Mantı yemek zararlı mı? faydalı mı? Yoğurtlu Mantı kaç kalori? Yoğurtlu Mantı içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yoğurtlu Mantı içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yoğurtlu Mantı kaç kalori, Yoğurtlu Mantı yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yoğurtlu Mantı gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yoğurtlu Mantı ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yoğurtlu Mantı ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yoğurtlu Mantı içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde 166,07 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yoğurtlu Mantı yiyerek de alabiliyoruz. Yoğurtlu Mantı içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yoğurtlu Mantı yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde ortalama 398,9 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yoğurtlu Mantı içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yoğurtlu Mantı içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yoğurtlu Mantı içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde yaklaşık olarak 46,89 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yoğurtlu Mantı içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde yaklaşık olarak 76,89 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yoğurtlu Mantı içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yoğurtlu Mantı yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde 2,91 g olarak bulunuyor.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde yaklaşık olarak 2,73 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yoğurtlu Mantı tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yoğurtlu Mantı içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yoğurtlu Mantı içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde 12,32 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yoğurtlu Mantı içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yoğurtlu Mantı yiyeceği de var. Yoğurtlu Mantı içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde yaklaşık olarak 541,49 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yoğurtlu Mantı içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yoğurtlu Mantı tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Protein bulunuyor. Yoğurtlu Mantı içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yoğurtlu Mantı dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yoğurtlu Mantı içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yoğurtlu Mantı içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde de 23,19 g Protein bulunuyor.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yoğurtlu Mantı ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde yaklaşık olarak 775,88 mg sodyum bulunuyor. Peki Yoğurtlu Mantı içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yoğurtlu Mantı yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yoğurtlu Mantı içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yoğurtlu Mantı içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde yaklaşık olarak 88,85 iu A Vitamini bulunur. Yoğurtlu Mantı tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yoğurtlu Mantı İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yoğurtlu Mantı içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yoğurtlu Mantı yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı içerisinde 4,49 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yoğurtlu Mantı içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yoğurtlu Mantı yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yoğurtlu Mantı içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yoğurtlu Mantı içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yoğurtlu Mantı içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Mantı İçindeki Besinler

 • 46,89 Karbonhidrat
 • 23,19 Protein
 • 12,32 Yağ
 • 2,91 Lif
 • 76,89 Kolesterol
 • 775,88 Sodyum
 • 541,49 Potasyum
 • 166,07 Kalsiyum
 • 88,85 A Vitamini
 • 4,49 C Vitamini
 • 46,89 Karbonhidrat

1 Porsiyon (Küçük) Yoğurtlu Mantı İçindeki Besinler

 • 27,58 Karbonhidrat
 • 13,64 Protein
 • 7,25 Yağ
 • 1,71 Lif
 • 45,23 Kolesterol
 • 456,4 Sodyum
 • 318,52 Potasyum
 • 97,69 Kalsiyum
 • 52,27 A Vitamini
 • 2,64 C Vitamini
 • 27,58 Karbonhidrat

1 Porsiyon (Büyük) Yoğurtlu Mantı İçindeki Besinler

 • 64,36 Karbonhidrat
 • 31,83 Protein
 • 16,91 Yağ
 • 3,99 Lif
 • 105,54 Kolesterol
 • 1064,93 Sodyum
 • 743,22 Potasyum
 • 227,94 Kalsiyum
 • 121,96 A Vitamini
 • 6,16 C Vitamini
 • 64,36 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yoğurtlu Mantı İçindeki Besinler

 • 3,68 Karbonhidrat
 • 1,82 Protein
 • 0,97 Yağ
 • 0,23 Lif
 • 6,03 Kolesterol
 • 60,85 Sodyum
 • 42,47 Potasyum
 • 13,02 Kalsiyum
 • 6,97 A Vitamini
 • 0,35 C Vitamini
 • 3,68 Karbonhidrat

1 Gram Yoğurtlu Mantı İçindeki Besinler

 • 0,18 Karbonhidrat
 • 0,09 Protein
 • 0,05 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,3 Kolesterol
 • 3,04 Sodyum
 • 2,12 Potasyum
 • 0,65 Kalsiyum
 • 0,35 A Vitamini
 • 0,02 C Vitamini
 • 0,18 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YOĞURTLU MANTI İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0