Yeşil elma Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYeşil elma Kaç Kalori? Yeşil elma Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşil elma Kaç Kalori? Yeşil elma Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşil elma yemek zararlı mı? faydalı mı? Yeşil elma kaç kalori? Yeşil elma içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yeşil elma içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yeşil elma kaç kalori, Yeşil elma yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yeşil elma gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yeşil elma ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yeşil elma ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yeşil elma içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yeşil elma içerisinde de var. 1 Adet Yeşil elma içerisinde 4,5 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yeşil elma yiyerek de alabiliyoruz. Yeşil elma içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yeşil elma yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Adet Yeşil elma içerisinde ortalama 52,2 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yeşil elma içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yeşil elma içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yeşil elma içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yeşil elma içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Adet Yeşil elma içerisinde yaklaşık olarak 12,25 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yeşil elma içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yeşil elma içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Adet Yeşil elma içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yeşil elma içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yeşil elma yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Adet Yeşil elma içerisinde 2,52 g olarak bulunuyor.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yeşil elma içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Adet Yeşil elma içerisinde yaklaşık olarak 0,14 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yeşil elma tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yeşil elma içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yeşil elma içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yeşil elma içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Adet Yeşil elma içerisinde 0,17 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yeşil elma içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yeşil elma içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yeşil elma yiyeceği de var. Yeşil elma içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Adet Yeşil elma içerisinde yaklaşık olarak 108 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yeşil elma içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yeşil elma tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yeşil elma içerisinde Protein bulunuyor. Yeşil elma içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yeşil elma dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yeşil elma içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yeşil elma içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Adet Yeşil elma içerisinde de 0,4 g Protein bulunuyor.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yeşil elma içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yeşil elma ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Adet Yeşil elma içerisinde yaklaşık olarak 0,9 mg sodyum bulunuyor. Peki Yeşil elma içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yeşil elma yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yeşil elma içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yeşil elma içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Adet Yeşil elma içerisinde yaklaşık olarak 90 iu A Vitamini bulunur. Yeşil elma tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yeşil elma İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yeşil elma içerisinde hiç C Vitamini yok. C Vitamini oranı 0.

Peki miktar olarak Yeşil elma içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yeşil elma yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yeşil elma içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yeşil elma içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yeşil elma içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Adet Yeşil elma İçindeki Besinler

 • 12,25 Karbonhidrat
 • 0,4 Protein
 • 0,17 Yağ
 • 2,52 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,9 Sodyum
 • 108 Potasyum
 • 4,5 Kalsiyum
 • 90 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 12,25 Karbonhidrat

1 Adet (Büyük) Yeşil elma İçindeki Besinler

 • 20,42 Karbonhidrat
 • 0,66 Protein
 • 0,29 Yağ
 • 4,2 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 1,5 Sodyum
 • 180 Potasyum
 • 7,5 Kalsiyum
 • 150 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 20,42 Karbonhidrat

1 Gram Yeşil elma İçindeki Besinler

 • 0,14 Karbonhidrat
 • 0 Protein
 • 0 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,01 Sodyum
 • 1,2 Potasyum
 • 0,05 Kalsiyum
 • 1 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 0,14 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YEŞİL ELMA İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0