Yaz Sebze Çorbası Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYaz Sebze Çorbası Kaç Kalori? Yaz Sebze Çorbası Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yaz Sebze Çorbası Kaç Kalori? Yaz Sebze Çorbası Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yaz Sebze Çorbası yemek zararlı mı? faydalı mı? Yaz Sebze Çorbası kaç kalori? Yaz Sebze Çorbası içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yaz Sebze Çorbası içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yaz Sebze Çorbası kaç kalori, Yaz Sebze Çorbası yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yaz Sebze Çorbası gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yaz Sebze Çorbası ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yaz Sebze Çorbası ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yaz Sebze Çorbası içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde 51,87 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yaz Sebze Çorbası yiyerek de alabiliyoruz. Yaz Sebze Çorbası içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yaz Sebze Çorbası yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde ortalama 115,58 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yaz Sebze Çorbası içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yaz Sebze Çorbası içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yaz Sebze Çorbası içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 17,08 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yaz Sebze Çorbası içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 7,16 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yaz Sebze Çorbası içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yaz Sebze Çorbası yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde 3,28 g olarak bulunuyor.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 1,65 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yaz Sebze Çorbası tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yaz Sebze Çorbası içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yaz Sebze Çorbası içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde 3,75 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yaz Sebze Çorbası içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yaz Sebze Çorbası yiyeceği de var. Yaz Sebze Çorbası içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 612,74 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yaz Sebze Çorbası içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yaz Sebze Çorbası tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Protein bulunuyor. Yaz Sebze Çorbası içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yaz Sebze Çorbası dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yaz Sebze Çorbası içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yaz Sebze Çorbası içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde de 3,15 g Protein bulunuyor.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yaz Sebze Çorbası ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 214,15 mg sodyum bulunuyor. Peki Yaz Sebze Çorbası içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yaz Sebze Çorbası yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yaz Sebze Çorbası içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yaz Sebze Çorbası içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 2353,22 iu A Vitamini bulunur. Yaz Sebze Çorbası tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yaz Sebze Çorbası İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yaz Sebze Çorbası içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yaz Sebze Çorbası yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası içerisinde 45,13 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yaz Sebze Çorbası içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yaz Sebze Çorbası yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yaz Sebze Çorbası içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yaz Sebze Çorbası içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yaz Sebze Çorbası içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yaz Sebze Çorbası İçindeki Besinler

 • 17,08 Karbonhidrat
 • 3,15 Protein
 • 3,75 Yağ
 • 3,28 Lif
 • 7,16 Kolesterol
 • 214,15 Sodyum
 • 612,74 Potasyum
 • 51,87 Kalsiyum
 • 2353,22 A Vitamini
 • 45,13 C Vitamini
 • 17,08 Karbonhidrat

1 Kepçe Yaz Sebze Çorbası İçindeki Besinler

 • 11,64 Karbonhidrat
 • 2,15 Protein
 • 2,56 Yağ
 • 2,24 Lif
 • 4,88 Kolesterol
 • 146,01 Sodyum
 • 417,78 Potasyum
 • 35,37 Kalsiyum
 • 1604,46 A Vitamini
 • 30,77 C Vitamini
 • 11,64 Karbonhidrat

1 Kase (Orta) Yaz Sebze Çorbası İçindeki Besinler

 • 15,52 Karbonhidrat
 • 2,87 Protein
 • 3,41 Yağ
 • 2,98 Lif
 • 6,51 Kolesterol
 • 194,68 Sodyum
 • 557,03 Potasyum
 • 47,15 Kalsiyum
 • 2139,29 A Vitamini
 • 41,03 C Vitamini
 • 15,52 Karbonhidrat

1 Kase (Büyük) Yaz Sebze Çorbası İçindeki Besinler

 • 23,29 Karbonhidrat
 • 4,3 Protein
 • 5,11 Yağ
 • 4,47 Lif
 • 9,77 Kolesterol
 • 292,02 Sodyum
 • 835,55 Potasyum
 • 70,73 Kalsiyum
 • 3208,93 A Vitamini
 • 61,54 C Vitamini
 • 23,29 Karbonhidrat

1 Kase (Küçük) Yaz Sebze Çorbası İçindeki Besinler

 • 11,64 Karbonhidrat
 • 2,15 Protein
 • 2,56 Yağ
 • 2,24 Lif
 • 4,88 Kolesterol
 • 146,01 Sodyum
 • 417,78 Potasyum
 • 35,37 Kalsiyum
 • 1604,46 A Vitamini
 • 30,77 C Vitamini
 • 11,64 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yaz Sebze Çorbası İçindeki Besinler

 • 0,93 Karbonhidrat
 • 0,17 Protein
 • 0,2 Yağ
 • 0,18 Lif
 • 0,39 Kolesterol
 • 11,68 Sodyum
 • 33,42 Potasyum
 • 2,83 Kalsiyum
 • 128,36 A Vitamini
 • 2,46 C Vitamini
 • 0,93 Karbonhidrat

1 Gram Yaz Sebze Çorbası İçindeki Besinler

 • 0,08 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,02 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,03 Kolesterol
 • 0,97 Sodyum
 • 2,79 Potasyum
 • 0,24 Kalsiyum
 • 10,7 A Vitamini
 • 0,21 C Vitamini
 • 0,08 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YAZ SEBZE ÇORBASI İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0