Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) Kaç Kalori? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) Kaç Kalori? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yemek zararlı mı? faydalı mı? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) kaç kalori? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) kaç kalori, Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde 29,5 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yiyerek de alabiliyoruz. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde ortalama 145 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde yaklaşık olarak 5,77 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde 1,18 g olarak bulunuyor.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde yaklaşık olarak 1,16 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde 11,58 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yiyeceği de var. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde yaklaşık olarak 17,5 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde Protein bulunuyor. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde de 4,72 g Protein bulunuyor.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde yaklaşık olarak 190,75 mg sodyum bulunuyor. Peki Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde yaklaşık olarak 1,25 iu A Vitamini bulunur. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde 0,65 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçindeki Besinler

 • 5,77 Karbonhidrat
 • 4,72 Protein
 • 11,58 Yağ
 • 1,18 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 190,75 Sodyum
 • 17,5 Potasyum
 • 29,5 Kalsiyum
 • 1,25 A Vitamini
 • 0,65 C Vitamini
 • 5,77 Karbonhidrat

1 Gram Yağlı Tohum Ezmesi (Tuzlu) İçindeki Besinler

 • 0,23 Karbonhidrat
 • 0,19 Protein
 • 0,46 Yağ
 • 0,05 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 7,63 Sodyum
 • 0,7 Potasyum
 • 1,18 Kalsiyum
 • 0,05 A Vitamini
 • 0,03 C Vitamini
 • 0,23 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YAĞLI TOHUM EZMESİ (TUZLU) İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0