Yaban Turpu Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYaban Turpu Kaç Kalori? Yaban Turpu Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yaban Turpu Kaç Kalori? Yaban Turpu Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yaban Turpu yemek zararlı mı? faydalı mı? Yaban Turpu kaç kalori? Yaban Turpu içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yaban Turpu içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yaban Turpu kaç kalori, Yaban Turpu yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yaban Turpu gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yaban Turpu ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yaban Turpu ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yaban Turpu içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yaban Turpu içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde 78 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yaban Turpu yiyerek de alabiliyoruz. Yaban Turpu içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yaban Turpu yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde ortalama 51 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yaban Turpu içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yaban Turpu içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yaban Turpu içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yaban Turpu içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde yaklaşık olarak 10,11 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yaban Turpu içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yaban Turpu içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yaban Turpu içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yaban Turpu yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde 3,44 g olarak bulunuyor.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yaban Turpu içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde yaklaşık olarak 0,41 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yaban Turpu tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yaban Turpu içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yaban Turpu içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yaban Turpu içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde 0,26 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yaban Turpu içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yaban Turpu içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yaban Turpu yiyeceği de var. Yaban Turpu içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde yaklaşık olarak 310,5 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yaban Turpu içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yaban Turpu tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yaban Turpu içerisinde Protein bulunuyor. Yaban Turpu içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yaban Turpu dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yaban Turpu içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yaban Turpu içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde de 0,5 g Protein bulunuyor.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yaban Turpu içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yaban Turpu ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde yaklaşık olarak 75 mg sodyum bulunuyor. Peki Yaban Turpu içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yaban Turpu yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yaban Turpu içerisinde hiç A Vitamini yok. A Vitamini oranı 0.

Yaban Turpu İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yaban Turpu içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yaban Turpu yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu içerisinde 26,7 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yaban Turpu içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yaban Turpu yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yaban Turpu içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yaban Turpu içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yaban Turpu içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yaban Turpu İçindeki Besinler

 • 10,11 Karbonhidrat
 • 0,5 Protein
 • 0,26 Yağ
 • 3,44 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 75 Sodyum
 • 310,5 Potasyum
 • 78 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 26,7 C Vitamini
 • 10,11 Karbonhidrat

1 Dilim (Orta) Yaban Turpu İçindeki Besinler

 • 0,67 Karbonhidrat
 • 0,03 Protein
 • 0,02 Yağ
 • 0,23 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 5 Sodyum
 • 20,7 Potasyum
 • 5,2 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 1,78 C Vitamini
 • 0,67 Karbonhidrat

1 Gram Yaban Turpu İçindeki Besinler

 • 0,07 Karbonhidrat
 • 0 Protein
 • 0 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,5 Sodyum
 • 2,07 Potasyum
 • 0,52 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 0,18 C Vitamini
 • 0,07 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YABAN TURPU İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0