Yaban İğdesi Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYaban İğdesi Kaç Kalori? Yaban İğdesi Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yaban İğdesi Kaç Kalori? Yaban İğdesi Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yaban İğdesi yemek zararlı mı? faydalı mı? Yaban İğdesi kaç kalori? Yaban İğdesi içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yaban İğdesi içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yaban İğdesi kaç kalori, Yaban İğdesi yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yaban İğdesi gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yaban İğdesi ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yaban İğdesi ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yaban İğdesi içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yaban İğdesi içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde 52,5 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yaban İğdesi yiyerek de alabiliyoruz. Yaban İğdesi içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yaban İğdesi yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde ortalama 117,5 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yaban İğdesi içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yaban İğdesi içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yaban İğdesi içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yaban İğdesi içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde yaklaşık olarak 6,5 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yaban İğdesi içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yaban İğdesi içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yaban İğdesi içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yaban İğdesi yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde 3,75 g olarak bulunuyor.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yaban İğdesi içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde yaklaşık olarak 0,55 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yaban İğdesi tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yaban İğdesi içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yaban İğdesi içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yaban İğdesi içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde 8,88 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yaban İğdesi içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yaban İğdesi içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yaban İğdesi yiyeceği de var. Yaban İğdesi içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde yaklaşık olarak 166,25 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yaban İğdesi içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yaban İğdesi tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yaban İğdesi içerisinde Protein bulunuyor. Yaban İğdesi içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yaban İğdesi dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yaban İğdesi içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yaban İğdesi içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde de 1,75 g Protein bulunuyor.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yaban İğdesi içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yaban İğdesi ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde yaklaşık olarak 5 mg sodyum bulunuyor. Peki Yaban İğdesi içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yaban İğdesi yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yaban İğdesi içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yaban İğdesi içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde yaklaşık olarak 312,5 iu A Vitamini bulunur. Yaban İğdesi tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yaban İğdesi İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yaban İğdesi içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yaban İğdesi yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi içerisinde 562,5 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yaban İğdesi içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yaban İğdesi yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yaban İğdesi içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yaban İğdesi içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yaban İğdesi içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yaban İğdesi İçindeki Besinler

 • 6,5 Karbonhidrat
 • 1,75 Protein
 • 8,88 Yağ
 • 3,75 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 5 Sodyum
 • 166,25 Potasyum
 • 52,5 Kalsiyum
 • 312,5 A Vitamini
 • 562,5 C Vitamini
 • 6,5 Karbonhidrat

1 Serbest Yaban İğdesi İçindeki Besinler

 • 0,05 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,07 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,04 Sodyum
 • 1,33 Potasyum
 • 0,42 Kalsiyum
 • 2,5 A Vitamini
 • 4,5 C Vitamini
 • 0,05 Karbonhidrat

1 Gram Yaban İğdesi İçindeki Besinler

 • 0,05 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,07 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,04 Sodyum
 • 1,33 Potasyum
 • 0,42 Kalsiyum
 • 2,5 A Vitamini
 • 4,5 C Vitamini
 • 0,05 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YABAN İĞDESİ İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0