Vanilyalı Dondurma Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİVanilyalı Dondurma Kaç Kalori? Vanilyalı Dondurma Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Vanilyalı Dondurma Kaç Kalori? Vanilyalı Dondurma Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Vanilyalı Dondurma yemek zararlı mı? faydalı mı? Vanilyalı Dondurma kaç kalori? Vanilyalı Dondurma içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Vanilyalı Dondurma içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Vanilyalı Dondurma kaç kalori, Vanilyalı Dondurma yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Vanilyalı Dondurma gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Vanilyalı Dondurma ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Vanilyalı Dondurma ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Vanilyalı Dondurma içerisinde de var. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde 64 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Vanilyalı Dondurma yiyerek de alabiliyoruz. Vanilyalı Dondurma içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Vanilyalı Dondurma yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde ortalama 103,5 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Vanilyalı Dondurma içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Vanilyalı Dondurma içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Vanilyalı Dondurma içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde yaklaşık olarak 11,8 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Vanilyalı Dondurma içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde yaklaşık olarak 22 mg kolesterol bulunmaktadır.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Vanilyalı Dondurma içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Vanilyalı Dondurma yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde 0,35 g olarak bulunuyor.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde yaklaşık olarak 0,05 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Vanilyalı Dondurma tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Vanilyalı Dondurma içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Vanilyalı Dondurma içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde 5,5 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Vanilyalı Dondurma içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Vanilyalı Dondurma yiyeceği de var. Vanilyalı Dondurma içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde yaklaşık olarak 99,5 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Vanilyalı Dondurma içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Vanilyalı Dondurma tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Protein bulunuyor. Vanilyalı Dondurma içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Vanilyalı Dondurma dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Vanilyalı Dondurma içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Vanilyalı Dondurma içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde de 1,75 g Protein bulunuyor.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Vanilyalı Dondurma ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde yaklaşık olarak 40 mg sodyum bulunuyor. Peki Vanilyalı Dondurma içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Vanilyalı Dondurma yiyerek sodyum almış olursunuz.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Vanilyalı Dondurma içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Vanilyalı Dondurma içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde yaklaşık olarak 210,5 iu A Vitamini bulunur. Vanilyalı Dondurma tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Vanilyalı Dondurma İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Vanilyalı Dondurma içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Vanilyalı Dondurma yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Top Vanilyalı Dondurma içerisinde 0,3 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Vanilyalı Dondurma içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Vanilyalı Dondurma yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Vanilyalı Dondurma içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Vanilyalı Dondurma içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Vanilyalı Dondurma içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Top Vanilyalı Dondurma İçindeki Besinler

 • 11,8 Karbonhidrat
 • 1,75 Protein
 • 5,5 Yağ
 • 0,35 Lif
 • 22 Kolesterol
 • 40 Sodyum
 • 99,5 Potasyum
 • 64 Kalsiyum
 • 210,5 A Vitamini
 • 0,3 C Vitamini
 • 11,8 Karbonhidrat

1 Kilogram Vanilyalı Dondurma İçindeki Besinler

 • 236 Karbonhidrat
 • 35 Protein
 • 110 Yağ
 • 7 Lif
 • 440 Kolesterol
 • 800 Sodyum
 • 1990 Potasyum
 • 1280 Kalsiyum
 • 4210 A Vitamini
 • 6 C Vitamini
 • 236 Karbonhidrat

1 Gram Vanilyalı Dondurma İçindeki Besinler

 • 0,24 Karbonhidrat
 • 0,04 Protein
 • 0,11 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,44 Kolesterol
 • 0,8 Sodyum
 • 1,99 Potasyum
 • 1,28 Kalsiyum
 • 4,21 A Vitamini
 • 0,01 C Vitamini
 • 0,24 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


VANİLYALI DONDURMA İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0