Portakal Suyu Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİPortakal Suyu Kaç Kalori? Portakal Suyu Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Portakal Suyu Kaç Kalori? Portakal Suyu Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Portakal Suyu yemek zararlı mı? faydalı mı? Portakal Suyu kaç kalori? Portakal Suyu içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Portakal Suyu içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Portakal Suyu kaç kalori, Portakal Suyu yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Portakal Suyu gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Portakal Suyu ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Portakal Suyu ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Portakal Suyu içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Portakal Suyu içerisinde de var. 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde 34 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Portakal Suyu yiyerek de alabiliyoruz. Portakal Suyu içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Portakal Suyu yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde ortalama 120 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Portakal Suyu içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Portakal Suyu içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Portakal Suyu içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Portakal Suyu içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde yaklaşık olarak 29,28 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Portakal Suyu içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Portakal Suyu içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Portakal Suyu içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Portakal Suyu yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde 0,22 g olarak bulunuyor.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Portakal Suyu içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde yaklaşık olarak 0,18 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Portakal Suyu tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Portakal Suyu içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Portakal Suyu içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Portakal Suyu içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde 0,33 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Portakal Suyu içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Portakal Suyu içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Portakal Suyu yiyeceği de var. Portakal Suyu içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde yaklaşık olarak 648 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Portakal Suyu içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Portakal Suyu tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Portakal Suyu içerisinde Protein bulunuyor. Portakal Suyu içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Portakal Suyu dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Portakal Suyu içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Portakal Suyu içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde de 0,8 g Protein bulunuyor.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Portakal Suyu içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Portakal Suyu ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde yaklaşık olarak 12 mg sodyum bulunuyor. Peki Portakal Suyu içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Portakal Suyu yiyerek sodyum almış olursunuz.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Portakal Suyu içerisinde hiç A Vitamini yok. A Vitamini oranı 0.

Portakal Suyu İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Portakal Suyu içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Portakal Suyu yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Su Bardağı Portakal Suyu içerisinde 93,6 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Portakal Suyu içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Portakal Suyu yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Portakal Suyu içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Portakal Suyu içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Portakal Suyu içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Su Bardağı Portakal Suyu İçindeki Besinler

 • 29,28 Karbonhidrat
 • 0,8 Protein
 • 0,33 Yağ
 • 0,22 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 12 Sodyum
 • 648 Potasyum
 • 34 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 93,6 C Vitamini
 • 29,28 Karbonhidrat

1 Yarım Su Bardağı Portakal Suyu İçindeki Besinler

 • 14,64 Karbonhidrat
 • 0,4 Protein
 • 0,17 Yağ
 • 0,11 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 6 Sodyum
 • 324 Potasyum
 • 17 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 46,8 C Vitamini
 • 14,64 Karbonhidrat

1 Gram Portakal Suyu İçindeki Besinler

 • 0,15 Karbonhidrat
 • 0 Protein
 • 0 Yağ
 • 0 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,06 Sodyum
 • 3,24 Potasyum
 • 0,17 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 0,47 C Vitamini
 • 0,15 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


PORTAKAL SUYU İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0