Pırasa Dolması Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİPırasa Dolması Kaç Kalori? Pırasa Dolması Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Pırasa Dolması Kaç Kalori? Pırasa Dolması Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Pırasa Dolması yemek zararlı mı? faydalı mı? Pırasa Dolması kaç kalori? Pırasa Dolması içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Pırasa Dolması içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Pırasa Dolması kaç kalori, Pırasa Dolması yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Pırasa Dolması gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Pırasa Dolması ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Pırasa Dolması ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Pırasa Dolması içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Pırasa Dolması içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde 120,87 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Pırasa Dolması yiyerek de alabiliyoruz. Pırasa Dolması içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Pırasa Dolması yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde ortalama 191,8 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Pırasa Dolması içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Pırasa Dolması içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Pırasa Dolması içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Pırasa Dolması içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde yaklaşık olarak 11,26 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Pırasa Dolması içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Pırasa Dolması içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde yaklaşık olarak 23,77 mg kolesterol bulunmaktadır.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Pırasa Dolması içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Pırasa Dolması içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Pırasa Dolması yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde 3,3 g olarak bulunuyor.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Pırasa Dolması içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde yaklaşık olarak 2,35 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Pırasa Dolması tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Pırasa Dolması içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Pırasa Dolması içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Pırasa Dolması içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde 11,03 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Pırasa Dolması içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Pırasa Dolması içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Pırasa Dolması yiyeceği de var. Pırasa Dolması içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde yaklaşık olarak 494,53 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Pırasa Dolması içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Pırasa Dolması tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Pırasa Dolması içerisinde Protein bulunuyor. Pırasa Dolması içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Pırasa Dolması dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Pırasa Dolması içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Pırasa Dolması içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde de 11,29 g Protein bulunuyor.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Pırasa Dolması içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Pırasa Dolması ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde yaklaşık olarak 42,96 mg sodyum bulunuyor. Peki Pırasa Dolması içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Pırasa Dolması yiyerek sodyum almış olursunuz.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Pırasa Dolması içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Pırasa Dolması içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde yaklaşık olarak 250,27 iu A Vitamini bulunur. Pırasa Dolması tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Pırasa Dolması İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Pırasa Dolması içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Pırasa Dolması yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması içerisinde 34,18 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Pırasa Dolması içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Pırasa Dolması yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Pırasa Dolması içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Pırasa Dolması içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Pırasa Dolması içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Pırasa Dolması İçindeki Besinler

 • 11,26 Karbonhidrat
 • 11,29 Protein
 • 11,03 Yağ
 • 3,3 Lif
 • 23,77 Kolesterol
 • 42,96 Sodyum
 • 494,53 Potasyum
 • 120,87 Kalsiyum
 • 250,27 A Vitamini
 • 34,18 C Vitamini
 • 11,26 Karbonhidrat

1 Adet (Küçük) Pırasa Dolması İçindeki Besinler

 • 1,88 Karbonhidrat
 • 1,88 Protein
 • 1,84 Yağ
 • 0,55 Lif
 • 3,96 Kolesterol
 • 7,16 Sodyum
 • 82,42 Potasyum
 • 20,15 Kalsiyum
 • 41,71 A Vitamini
 • 5,7 C Vitamini
 • 1,88 Karbonhidrat

1 Porsiyon (Küçük) Pırasa Dolması İçindeki Besinler

 • 5,63 Karbonhidrat
 • 5,64 Protein
 • 5,52 Yağ
 • 1,65 Lif
 • 11,89 Kolesterol
 • 21,48 Sodyum
 • 247,26 Potasyum
 • 60,44 Kalsiyum
 • 125,13 A Vitamini
 • 17,09 C Vitamini
 • 5,63 Karbonhidrat

1 Gram Pırasa Dolması İçindeki Besinler

 • 0,04 Karbonhidrat
 • 0,04 Protein
 • 0,04 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,09 Kolesterol
 • 0,16 Sodyum
 • 1,83 Potasyum
 • 0,45 Kalsiyum
 • 0,93 A Vitamini
 • 0,13 C Vitamini
 • 0,04 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


PIRASA DOLMASI İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0