YÖK Son Dakika: 2022 AÖF Adalet Kapatıldı Mı? AÖF Adalet Bölümü Neden Kapatıldı?

YÖK Son Dakika: 2022 AÖF Adalet Kapatıldı Mı? AÖF Adalet Bölümü Neden Kapatıldı?
YAYIN TARİHİ: 26.01.2022 10:49:00

YÖK son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Açık Öğretim Fakültesi'nde (AÖF) yer alan Adalet bölümünün 2022 senesinde kaldırıldı mı? sorusu büyük merak uyandırdı. AÖF Adalet Bölümü'nde okumak isteyen yüzlerce vatandaş AÖF Adalet kapatıldı mı 2022? AÖF Adalet bölümü neden kapatıldı? Sorularının yanıtını öğrenmek istiyor. YÖK'ün AÖF Adalet ile alakalı açıklaması gündem yarattı. İşte o açıklama.

YÖK Başkanlığının flaş açıklamalarının sonrasında AÖF Adalet kapatıldı mı 2022? AÖF Adalet bölümü neden kapatıldı? soruları gündeme geldi. İşte YÖK Başkanlığının mevzuya dair açıklamaları.

YÖK SON DAKİKA: 2022 AÖF ADALET KAPATILDI MI? AÖF ADALET BÖLÜMÜ NEDEN KAPATILDI?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), 18 Haziran 2021 tarihli yazısında AÖF Adalet bölümünün kapatıldığını bildirdi. 2022 senesinde yükseköğretim kurumları içeriğinde yer alan Adalet Açıköğretim ile uzaktan öğretim önlisans programlarında eğitim olmayacak.


ADALET BÖLÜMÜ NEDEN KAPATILDI?

YÖK'ün mevzuya dair resmi yazısında "26/5/2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla farklı 7/d-2 maddesi ile İnsan Hakları Eylem Planı uyarınca, sahip olunan öğrencilerin statülerinin korunması koşulu ile 2022 YKS'den itibaren yükseköğretim kurumları içeriğinde yer alan Adalet Açıköğretim ile uzaktan öğretim önlisans programlarının kapatılmasına karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.


2 YILLIK ADALET BÖLÜMÜ NEDİR?


2 senelik Adalet bölümü, önlisans bölümleri arasında en çok tercih edilen programlardan bir tanesidir. Bölümün sınavsız geçiş kapsamında AÖF olarak okunma imkanı bulunduğu amacıyla üniversite mezunları doğrultusundan da oldukça rağbet görüyor. Kimisi bu bölümü okuyarak meslek sahibi olmak, kimisi bölümü bitirdikten sonra Hukuk Fakültesine geçiş gerçekleştirmek kimisi de sahip olunan mesleğinde kariyer gerçekleştirmek amacıyla bu bölüme yönleniyor.

Adalet saraylarında, mahkemelerde ve hukuk ofislerinde aktif vazife alabilecek meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır. Bölümden başarı ile mezun olanlar ‘’Adalet Meslek Elemanı’’ unvanı ile anılır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR