Uzman'dan Uyarı Geldi! Acil Servisler Doldu Taştı! "Gripli Olan Kendini COVİDLİ Kabul Etsin"

Uzman'dan Uyarı Geldi! Acil Servisler Doldu Taştı! 'Gripli Olan Kendini COVİDLİ Kabul Etsin'
YAYIN TARİHİ: 4.01.2022 23:24:00

Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş tarafından önemli açıklamalar geldi. Grip belirtisi gösteren herkesin kendini covidli saymasını belirterek uyarılarda bulundu. Özellikle bilinçli olunmasını ve çocuklarında grip belirtisi olan velilerin çocuklarını okula göndermemeleri gerektiğine dikkat çekti...

Koronavirüs vakaları artmaya devam ederken Koronavirüs kendini farklı isimlerle yeniden göstermeye devam ediyor. Özellikle son günlerde artan vakalar ile hastaneler dolup taşmaya devam ediyor. Korona virüs ve grip vakaları birbirine karışırken, son olarak ortaya çıkan domuz gribi de kendini göstererek gündemde yer almaya devam ediyor.

Özellikle okullarda çocuklarda artan vakalar hastanelerde kuyruk oluşmasına sebep oluyor. Bu kapsamda maskelerin kullanımının azalması ile bulaşıcılık artmaya devam ediyor. Uzmanlardan önemli dikkate alınması gereken uyarılar sürekli olarak geliyor.

Bu kapsamda acil servis çalışanlarıda uyarıyor. Korona virüs ve grip vakalarının birbirine karışabileceğini belirten Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen,  uyarılarda bulunarak, "Grip semptomu gösteren herkes kendini covid kabul etmeli" ifadelerini kullandı.

HASTANEYE BAŞVURAN KİŞİ SAYISINDA ARTIŞ!

Geçtiğimiz yıl kış mevsimin de Türkiye de grip vakalarına neredeyse hiç rastlanmazken, bu yıl ise büyük oranda grip vakalarının artması sonucu hastanelerde yoğunluk her geçen gün artıyor. Özellikle Tokat'ta da grip nedeniyle, hastaneye başvuran kişi sayısında artış yaşanıyor. Bu kapsamda Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş tarafından açıklamalar gelirken, son günlerde korona virüs vakalarıyla beraber grip ve influenza vakalarında da artış gözlenmekte olduğuna vurgu yapmıştır.


BAZI YAŞ GRUPLARI İÇİN ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİYOR!

Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, konu ile ilgili detaylı açıklamalarına devam ederken, "Grip semptomları, yaygın kas ağrısı, ateş, üşüme, halsizlik, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteriyor. Griple covidi ayırmak için net bir kriterimiz yok. Net kriterimiz PCR testi. Kendinde bu şekilde semptom gören hastaların covidli imiş gibi izole etmeleri gerekmekte. İzolasyondan kastımız misafirliklere gitmemeleri, kimseyle aile içi bireylerden bir miktar uzak durmaları, maskesiz, kimseyle görüşmemeleri. Tokalaşmaktan uzak durmaları sık sık el yıkamaları, mümkünse havlularını ayırmaları. Bu tarz önlemlerle grip semptomları gösteren insanların Covidin yayılmasını ve gribin de yayılmasını önlemek. Gripte başlı başına bazı yaş grupları için öldürücü olabiliyor" açıklamasında bulundu.

Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, grip semptomu gösteren herkesin dikkatli olmasını ve kendini covid kabul etmesini belirterek bu kişilerin ona göre davranmasını istediklerini açıklayarak, "Koronavirüs ile grip ayırmak için PCR testi yapıyoruz. PCR pozitif bir hastada en azından kesin bu Covid diyebiliyoruz. Negatif de çıkabiliyor bazı covid hastaları. Şimdi bunu da belirtmekte fayda var. Ama elimizde yani net şu varsa, bu varsa bu gibi bir kriterimiz yok" açıklamasında bulundu.

BU BELİRTİLER VARSA ÇOCUĞUNUZU OKULA GÖNDERMEYİN!

Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, açıklamalarına devam ederken, grip vakalarında oldukça yüksek bir artış olduğuna vurgu yaparak uyarılarına devam etti, "Mevsimsel olarak beklediğimiz bir şeydi bu. Ama tabii ki covidle birlikte karışıyor. Bu nedenle biraz daha dikkat etmemiz gereken bir mevsimdeyiz. Ortalama 400 hasta geliyor. Çocuğunuzu en ufak bir burun akıntısı, öksürük, ateş, hafif ateş de olsa lütfen okula göndermeyin. Çünkü bu çok hızlı bir grip yayılımına sebep oluyor. Ve bu nedenle de salgının bitmesinin önündeki en büyük engel bu toplu alanlar. Lütfen bu konuda duyarlı olalım. Çünkü biz çocuğumuzu gönderirsek yarın bir gün hasta bir çocukta sizin sağlıklı çocuğunuzu hasta edecektir. Bunu unutmayın bu bilinci artık oluşturmamız gerekiyor" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER