Son Dakika: Bakan Mahmut Özer'den Açıklama Geldi! Online Eğitime Mi Geçiliyor? İşte Alınan Kararlar!

Son Dakika: Bakan Mahmut Özer'den Açıklama Geldi! Online Eğitime Mi Geçiliyor? İşte Alınan Kararlar!
YAYIN TARİHİ: 12.01.2022 20:35:00

Milli Eğitim Bakanı Özer'den önemli açıklamalar geldi. Okullar kapanacak mı? Online eğitim mi başlıyor? Bakan Özer'den önemli açıklamalar geldi...

Artan vakaların ardından herkes tarafından okullar kapanacak mı sorusu merak ediliyor. Özellikler son günlerde de artan vakalar okullarda da büyük oranda görülmeye devam ediyor. Okullar da kapanan sınıfların olması akıllara online eğitime geçilecek mi sorularını getiriyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılacak açıklama beklenirken son dakika açıklaması geldi.

Bakan Özer açıklamasında, okulların durumunu anlatırken ayrıca, "Yüz yüze eğitime devam ediyoruz. Bugün itibariyle tüm sınıfları Kovid-19'dan dolayı kapalı olan hiçbir okulumuz yok. Omicron varyantından dolayı yayılımlar hızlı ama bizim avantajımız öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının yüksek olması" açıklamasında bulundu. Tüm deayları ile açıklamalarına devam eden Bakan Özer'den merak edilen tüm sorulara yanıt geldi...

BAKAN ÖZER'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMLAR!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bahçelievler Anadolu Lisesi'nin açılış törenine katılarak burada önemli açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı Özer, Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) ve Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçları hakkında da bilgiler verdi. Milli Eğitim Bakanı Özer, açıklamasında atanacak öğretmen sayıları ve yapılacak yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

PUANININ EN FAZLA ARTTIRAN ÜLKE OLDU!

Milli Eğitim Bakanı Özer, TIMSS ve PISA sonuçlarını açıklayarak detaylar hakkında bilgilendirmede bulundu, "TIMSS 4 ve 8. sınıfta matematik ve fen okuryazarlığında Türkiye en yüksek puana ulaştı. İlk defa 500 ortalamasını geçti. PISA sonuçları daha manidar. Türkiye 15 yaş grubunda öğrenci sayısını en fazla artıran ülke olmasına rağmen Türkçe, matematik ve fen okuryazarlığında puanını en fazla artıran  ülke oldu" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA BİN TANE ANAOKULU  YAPIYORUZ!

Açıklamalarına devam eden Özer, açılacak ana okulu sayısı hakkında da açıklamlarda bulunarak, "İstanbul'da şu an 157 tane devlet anaokulu var. İstanbul'a bin tane yeni anaokulu yapıyoruz. Minimum 5 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Maksimumu İstanbul ilimizin performansına bağlı, arsa bulmasına bağlı" ifadelerini kullandı.


"ÖĞRETMENLERİN AŞILANMA ORANINDAN DAHA YÜKSEK AŞILANMA ORANINA SAHİBİZ"

Milli Eğitim Bakanı Özer, Korona viirüs süreci ile ilgili de bilgi vererek, "Yüz yüze eğitime devam ediyoruz. Bugün itibariyle tüm sınıfları Kovid-19'dan dolayı kapalı olan hiçbir okulumuz yok. Omicron varyantından dolayı yayılımlar hızlı ama bizim avantajımız öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının yüksek olması. En az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 94'lere geldi. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 89'lara geldi. Aşı olmayıp hastalığı geçirip bağışıklık kazanan öğretmenlerimizin oranı da yüzde 5 civarında. En az iki dozu aşı olmuş bir şekilde antikorunu üretmiş öğretmen oranımız yüzde 94 civarında. En az 3 doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 45'lere geldi. Almanya, İngiltere, Fransa gibi yüz yüze eğitime devam eden ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranından daha yüksek aşılanma oranına sahibiz" açıklamasında bulundu.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI!

Milli Eğitim Bakanı Özer, 31 Ocak 2022 tarihinde yapılacak olan 15 bin öğretmen ataması törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştireceklerini belirterek, "En fazla öğrencimizin, eğitim neferimizin olduğu bir il olan İstanbul'un tüm fiziki eksikliklerini 23 Nisan 2023'e kadar inşallah tamamlayacağız. 15 bin öğretmenin yüzde 50'sini, yani 7 bin 500'ünü İstanbul'a vereceğiz" açıklamasında bulundu.

2022 YILINDA 100 MİLYON KİTAP!

Milli Eğitim Bakanı Özer, Okullarda açılan kütüphane ve kitap sayılarına ilişkin de önemli bilgiler vererek "İki ay gibi kısa sürede 16 bin 361 okula kütüphane yokken 16 bin 361 okula yeni kütüphane yaptık. Şu an hiçbir okulumuzda kütüphanesiz okul yok. 26 Ekim tarihi itibariyle okullarımızda 28 milyon kitap varken bugün 42 milyonlara ulaştık. Öğrenci başına düşen kitap sayısı 1.89 iken, 2.67'ye çıktı. İnşallah 2022 yılındaki hedefimiz 100 milyon kitap" açıklamasında bulundu.

 "5 BİN 188 FAZLA DERSLİK YAPTIK"

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından ise yıkılıp tekrar yapılan okul sayısı hakkında detaylı açıklamalarda bulundu, "İçinde bulunduğumuz bu güzel okul gibi yıkılıp tekrar yapılan okul sayımız 355 oldu. 1999'dan önce bin 402 okulumuz var, bu okullara tek tek baktık. 355 okulu yeniden yaparken 5 bin 188 daha fazla derslik yaptık" ifadelerini kullandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR