Sağlık Sistemi Çökmek Üzere! 18 Yaş Üzeri Herkesin Aşı Olacağı Bildirildi

Sağlık Sistemi Çökmek Üzere! 18 Yaş Üzeri Herkesin Aşı Olacağı Bildirildi
YAYIN TARİHİ: 22.04.2021 10:05:00

Hindistan'da koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı yürütülen aşılama kampanyasına, 18 yaşın üstündeki herkesin dahil edileceği açıklandı.

Koronavirüs vakalarının hızla artması üzerine Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Narendra Modi'nin başkanlığında düzenlenen toplantıda, ikinci Kovid-19 dalgasıyla mücadele kapsamında atılacak adımları içeren "Ulusal Kovid-19 Stratejisi" belirlendi.

Buna göre, 18 yaşın üstündeki herkese 1 Mayıs'tan itibaren Covid-19 aşısı yapılacağı kararlaştırıldı.

"Ulusal Kovid-19 Stratejisi" kapsamında, üreticilerden tedariklerini yüzde 50 artırmaları istenirken aşılama kampanyası, daha önceden olduğu gibi hükümetin belirlediği merkezlerde ücretsiz sürdürülecek.
SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKME NOKTASINDA

Nüfusu yaklaşık 1,4 milyar olan ülkede uygulanan aşı sayısı 127 milyon 129 bin 113 doza ulaştı. Hastalığa karşı yaygın aşılama kampanyası yürütülen Hindistan'daki birçok eyalette, aşı sıkıntısı yaşanmakta.

Hindistan'da 16 Ocak'ta başlatılan aşılama kampanyası, ilk olarak sağlık personeli gibi salgınla mücadelede ön cephede çalışanları kapsarken daha sonra 45 yaşın üstündekileri de kapsayacak şekilde genişletilmişti.


Covid-19 aşılama verilerinin derlendiği "Ourworldindata.org" internet sitesine göre Hindistan, ABD ve Çin'in ardından "dünyada en fazla aşı yapılan 3. ülke" oldu.

Uzmanlar, ülke çapındaki artan vakaların ardından hastanelerdeki doluluk oranlarının en yüksek seviyeleri gördüğüne dikkat çekerek sağlık sisteminin "çökme noktasında" olduğu uyarısında bulundu.

EN FAZLA VAKA OLAN ÜLKE

2 Nisan'dan bu yana "günlük bazda dünyada en fazla vaka kaydedilen ülke" konumundaki Hindistan'da, bugüne dek 15 milyon 321 bin 89 vaka tespit edildi.

180 bin 530 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, virüs bulaştıktan sonra iyileşenlerin sayısı 13 milyon 108 bin 582 bine ulaştı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER