Ramazan'da Yeni Tedbirler mi Alınacak? Flaş Kapatma Kararı Sinyalleri!

Ramazan'da Yeni Tedbirler mi Alınacak? Flaş Kapatma Kararı Sinyalleri!
YAYIN TARİHİ: 8.04.2021 23:15:00

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi'nde önemli açıklamalar da bulundu...

Gelen son dakika verileri vaka sayılarında büyük oranda patlama olduğunu açıklamaktadır. Özellikle 10 Mart 2021- 4 Nisan 2021 aralığında özellikle bazı bölgelerde büyük oranda vaka patlaması yaşanmaktadır. Bu kapsamda uzmanlardan sürekli uyarılar ve yeni tedbir sinyalleride gelmeye devam ediyor.

Ramazan ayının yaklaşması ile önlemler gündemdeme gelmeye devam ederken, Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz'dan çarpıcı bir açıklamalar gündeme geldi. İşte açıklamanın detayları...

"YERLİ AŞILARIMIZLA ANCAK KURTULABİLECEĞİZ"

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi'ne konuşmacı olarak katılım sağlamıştır. Koronavirüs Pandemi döneminde yerli üretimin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığına vurgu yapan Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, "Nasıl anladık, hayvancılıkta, tarımda, savunma sanayiinde ve bizim sağlık bilimlerinde yerli üretim olmazsa olmazımız.

Biz bugün aşılarda neden zorluk yaşıyoruz. Gerçi şu anda 18 milyona ulaştı yaptığımız aşı sayısı, onu da niye yaşıyoruz dışa bağımlıyız. Şu anda bizim üniversitelerimizde, bizim insanlarımız tarafından geliştirilen aşıların ön plana çıkmasıyla, üretilir hale gelmesiyle biz bu pandemi, Covid-19 belasından veya bundan sonra karşılaşacağımız diğer solunum yolu hastalıklarından kendi yerli aşılarımızla ancak kurtulabileceğiz. Bu yerli aşılarımızı düşük maliyetli ülkemizde üretebilirsek belki de yurt dışındaki birçok ülkeye de derman olacak şekilde en uygun şekilde sağlayabileceğiz" açıklamasında bulundu.


"HASTALIK TABLOSU ÇOK AĞIR GİDEN İNSANLAR VAR"

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, Çin'deki bir balık pazarında ortaya çıkan koronavirüsün kısa sürede yayılarak tüm dünyayı ele geçirdiğini belirterek, "Dünyada 130 milyonun üstünde vaka sayısı ve yaklaşık 3 milyon ölüm olgusu ile karşımıza çıktı. Hala bu hastalığı inanılmaz biçimde küçümseyenler, ciddiye almayanlar, hatta böyle bir hastalığın varlığına inanmayanlar var. Bizim kliniklerde gördüğümüz ise genç yaşta, ileri yaşta, hastalık tablosu çok ağır giden insanlar var. Ortada gerçekten bir hastalık var. Böyle bir durumda bu hastalığı küçümsemek, alınan tedbirleri küçümsemek, bizim hastalığı daha hafif atlatmamızı sağlayacak olan aşıya inancı kırmaya çalışmak ne yazık ki akıl ve mantıkla bağdaşmıyor.

Aşılama yaptığımız gruplarda aralık ayına göre mart ayındaki vaka sayılarında bir yükseliş görmedik. Ama toplamda baktığınızda aralık ayına göre mart ayında vaka sayısında ciddi bir artış var. Dün itibari ile günlük 54 bin vakaya ulaşmış durumdayız. Ama aşılanan gruplardaki sağlık çalışanları hastalığın yüzde 10'unu oluşturuyordu, hastaların yüzde 10'unu oluşturan sağlık çalışanlarında bu oran şu anda çok çok azalmış durumda. 65 yaş üstünü aşıladık ve aşılananlarda hasta sayılarının aralık ayına göre hemen hemen aynı veya biraz daha az olduğunu fark ettik. Toplamda vaka sayısı artıyor ama aşılanan gruplarda vaka sayısı yükselişe geçmiyor" açıklamasında bulundu.

"GENÇLERİMİZ DAHA ÇOK TEHLİKE ALTINDA"

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, alınan verilere göre, özellikle son dönemde vakalarda artış yaşandığı ve yoğunlaştığı yaş grubunun 20 ile 59 yaş arası olduğunu vurgusunda bulunarak sözlerine şu şekilde devam etti; "Yani artık gençlerimiz, üretken nüfusumuz daha çok tehlike altında diyebiliriz. Ülkemizde diğer aşılar temin edildikçe meslek gruplarından başlayarak, riskli gruplardan başlayarak genç yaştaki kişilerin de aşılamasına devam edilecek. Yerli aşı anlamında Erciyes Üniversitesi'nde yapılan çalışma faz 2 aşamasında. Önümüzdeki günlerde faz 3'e doğru geçecek. Bu hafta itibari ile ülkemizin en kapsamlı klinik araştırma merkezini Ankara Şehir Hastane'mizde kurduk.

Bundan sonra aşı çalışmalarının faz deneylerini, aynı zamanda da ilaç çalışmalarını yürüteceğimiz aşı çalışmalarını açmış bulunmaktayız. Resmi açılışını da birkaç gün içinde yapacağız. Kendi insanlarımızın geliştirdiği aşıları çok daha iyi bir konuma nasıl getirebiliriz buna bakacağız. Pandemiyle bundan sonraki mücadelemiz nasıl olmalı? Özellikle Ramazan ayı içerisinde kritik günler bizi bekliyor diyebiliriz. Günlük 54 bin vaka belli bir süre sonra hasta ağır hastaya, ağır hasta da yaşamını kaybeden vefat sayılarına yansıyor" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER