PCR Testi Kaldırıldı! Peki Şimdi Ne Olacak? Prof. Dr. Ceyhan'dan Tespit Edemeyeceğiz! İşte Detaylar

PCR Testi Kaldırıldı! Peki Şimdi Ne Olacak? Prof. Dr. Ceyhan'dan Tespit Edemeyeceğiz! İşte Detaylar
YAYIN TARİHİ: 15.01.2022 22:29:00

" Bu resmen 'Omicron yayılsın, her gün şu kadar insan ölsün, bu durumu sürdüreceğiz' anlamına geliyor. Hedefi bilemem ama neticede ortaya çıkacak durum budur"

Son zamanlarda korona virüs vaka sayıları artmaya devam ederken, bunun üzerine açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre, korona virüs asşısı olmayan vatandaş için zorunlu olan PCR testi şartının kaldırıldığı belirtildi.

Alınan bu kararın ardından, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, gaşısızlara PCR testi şartının kaldırılmasına ilişkin olarak önemli değerlendirmelerde bulunmuştur. Prof. Dr. Ceyhan,  açıklamasında "Bunun sonucunda olacak şey çok açıktır; vaka sayıları artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz çünkü öyle bir karar açıklandı ki artık temaslı taraması yapılmayacak, temaslılara test yapılmayacak, sadece belli belirtileri olanlara yapılacak" ifadeleri kullanıldı.

AŞISIZLARA PCR TESTİ KALDIRILDI!

Yeni karar kapsamında aşısızlardan istenen test şartının kaldırıldığı açıklandı. Bu karara göre seyahatlerde, etkinliklerde, işyeri ve okullarda test zorunluluğu kaldırılmış oldu. PCR testinin kaldıırlması kararı hakkında değerlendirmelerde bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Anladığım kadarıyla PCR testi kapasitesinin sonuna gelindi, vaka sayıları da (test) yaptıkça artıyor. 'PCR testi yapamıyoruz' denilmek isteniyor. Hızlı tanı testlerini de aylardır söylememize rağmen uygulamaya sokulmadığı için bu noktaya geldik" ifadelerini kullandı.

"TEST SAYISINI AZALTAN TEK ÜLKEYİZ! VAKA SAYILARI ARTACAK!"


Prof. Dr. Ceyhan, karar ile ilgili değerlendirmelerine devam ederken, gelişmiş ülkelerin çoğunun da uçağa binerken veya kalabalığa girerken PCR testi istemediğini açıklamasında bulunarak, "Ama şart koyuluyordu; o da aşı şartıydı ve Omicron'un giderek yaygınlaşmasıyla kısıtlayıcı kurallar geldi ama dünyada bu kısıtlayıcı kuralları iyice gevşeterek test sayısını azaltan tek ülkeyiz, bu şekilde uygulama yapan hiçbir ülke duymadım. Bunun sonucunda olacak şey çok açıktır; vaka sayıları artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz çünkü öyle bir karar açıklandı ki artık temaslı taraması yapılmayacak, temaslılara test yapılmayacak, sadece belli belirtileri olanlara yapılacak" ifadelerini kullandı.

"BU RESMEN OMİCRON YAYILSIN, HER GÜN ŞU KADAR İNSAN ÖLSÜN!"

Prof. Dr. Ceyhan, Omicron varyantında belirtilerinin farklı olduğuna vurgu yaparak "(Omicron) Daha hafif seyrediyor. Bu şu demek; çok nadir test yapacağız, vakaları tespit etmeyeceğiz. Omicron nedeniyle vaka sayıları ülkelerde hızla artarken, Türkiye de 60-70 binlerde idare ediyor. Anlaşılan bu şekilde de olmaya devam edecek ancak bugün açıklanan karar hiçbir şekilde bilimsel olarak doğru, kabul edilecek veya tartışılacak bir karar değil. Bu resmen 'Omicron yayılsın, her gün şu kadar insan ölsün, bu durumu sürdüreceğiz' anlamına geliyor. Hedefi bilemem ama neticede ortaya çıkacak durum budur" açıklamasında bulundu.

"OMİCRONUN DAHA ZAYIF OLDUĞUNU AŞILILAR İÇİN SÖYLEYEBİLİRİZ!"

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Akhan, tarafından da omicron varyantı ile ilgili olarak, "Omicronun daha zayıf olduğunu aşılılar için söyleyebiliriz. Artık virüs her yerde ve herkeste olabilir. Aşılıda aşısızda olsa herkeste virüsün görülebileceğini, semptomsuz geçirebileceğini biliyoruz. PCR ile bunu dokümante etmekle birlikte baş edilemeyecek kadar çok sayıda kişide virüsün barındığını söyleyebiliriz o nedenle bunun kaldırıldığını, ama aşısızların daha çok semptomlu geçireceklerini, PCR testi gerekeceğini unutmamak gerekir. Burada sadece zorunluluk kaldı, bu da ortamdaki her kişide virüs bulunabilir ve aşısızlara daha kolay bulaşıp, virüsü alıp daha fazla enfeksiyon riski taşıyabilirler. Bu onların kendi sorumluluğunda olan bir şey ama sonuçta bulaş açısından PCR ile bunu dokümante etmenin bu kadar yoğunlukta iş yükünü artırmak dışında çok da bir etkisi yok ama semptomu olanların mutlaka yaptırması gerektiği, en ufak bir semptomda PCR testi yaptırmaları gerektiğini söylemek gerekir" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR