Mevduat Hesabı Kur Farkı Hesaplama Nasıl Yapılır? Kur Korumalı TL Dövize Çevrilebilir Mevduat Nedir?

Mevduat Hesabı Kur Farkı Hesaplama Nasıl Yapılır? Kur Korumalı TL Dövize Çevrilebilir Mevduat Nedir?
YAYIN TARİHİ: 22.12.2021 10:03:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak hedefiyle serbest piyasa ekonomisi kuralları kapsamında yeni araçların devreye alınacağını, tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlara yeni bir finansal alternatif sunulacağını kaydetti. Peki mevduat hesabı kur farkı hesaplama nasıl yapılır? Kur korumalı TL dövize çevrilebilir mevduat nedir?

Mevduat Hesabı Kur Farkı Hesaplama işlemleri vatandaşlar tarafından çılgınca araştırılıyor. Bakanlıktan oluşturulan açıklamada, "Hesaplar 3,6,9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup, en az  faiz seviyesi TCMB Politika Faiz seviyesi olarak uygulanacaktır. " denildi.


Hazine ve Maliye Bakanlığı dövize endeksli Türk Lirası mevduatları ile alakalı yeni düzenlemelerin ayrıntılarını duyurdu.


HESAPLAR 3, 6, 9 VE 12 AY VADE


Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Hesaplar 3,6,9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup, minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz oranı olarak uygulanacaktır. " denildi.
BAŞKAN ERDOĞAN YENİ SİSTEMİ DUYURDU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak amacıyla yeni araçların döneme alınacağını açıkladı.

Başkan Erdoğan kabine toplantısı ardından kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak amacıyla serbest piyasaekonomisi kuralları kapsamında yeni araçların döneme alınacağını, tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlara yeni bir finansal seçenek sunulacağını kaydetti.

Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni aracın nasıl işleyeceğini, dışalımçılara yönelik yeni düzenlemeleri ve başka ekonomik tedbirleri şu şekilde anlattı:

"İnsanlarımız, bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat kazancının üzerinde kalırsa aradaki fark direkt olarak vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak.

Ayrıca TL varlıklarının yeni bir döviz isteği oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları döneme alacağız. Dolayısıyla bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'Kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk Lirası'ndan dövize geçirmesine gereksinim kalmayacak.
Bir müjdemiz de dışalımçılarımıza var. Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan dışalımçı firmalarımıza direkt olarak Merkez Bankası vasıtasıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek. Bu prosedür sonucunda meydana çıkabilecek kur farkı ise TL olarak dışalımçı firmamıza ödenecek.


Fon büyüklüğü 250 milyar liraya ulaşan bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini çoğaltmak amacıyla devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30'a çıkartıyoruz.

Devlet iç borçlanma senetlerine isteği çoğaltmak amacıyla buradaki stopajı yüzde sıfıra indiriyoruz. Kurum kazançları üzerindeki vergi yükünü azaltarak uluslararası rekabeti desteklemek ve yatırımı teşvik etmek hedefiyle dışalım ve endüstri şirketleri amacıyla kurumlar vergisinde bir puanlık indirim planlıyoruz.

Katma Değer Vergisi'ni etkinliği, adaleti ve basitleştirmeyi sağlamak hedefiyle tekrardan düzenliyoruz.

Kar payı üzerinden oluşturulan vergilendirme ve bu gelirin beyanı yatırımcılar yönünden caydırıcı bir mahiyet arz eder duruma gelmiştir. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak amacıyla şirketler doğrultusundan yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz.

KİT'lerden elde edilen ve bütçeye aktarılan gelir paylarına endeksli kamu borçlanma senetleri çıkartılarak yatırımcıların Türk Lirası bazlı varlıklara yönelimi teşvik edilecektir. DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER