MEB'den Açıklama Geldi! Okullar Kapanıyor mu? Yarıyıl Tatili Sonrası Online Eğitime mi Geçilecek??

MEB'den Açıklama Geldi! Okullar Kapanıyor mu? Yarıyıl Tatili Sonrası Online Eğitime mi Geçilecek??
YAYIN TARİHİ: 1.01.2022 23:36:00

Milli Eğitim Bakanı Özer'den açıklama geldi? Okullar kapanıyor mu? Online eğitim ne zaman başlıyor? Yarıyıl tatili öncesi ve sonrası okullar kapanacak mı?

Son günlerde artan vakalar okullarda hastalanan öğretmen ve öğrenci sayısının artması üzerine herkes okullar kapanacak mı sorusunu gündemine aldı. Bazı üniversitelerin online eğitim kararı alması ile beraber okulların online eğitime geçeceği söylentileri gündeme oturdu.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Özer gündeme gelen bu okulların kapanma iddialarına özel açıklamalar da bulundu. Herkes kapanacak mı sorusunun cevabını araştırıyor. İşte Bakan Özer'in açıklamaları...

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER'DEN AÇIKLAMA GELDİ!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, gündeme gelen okullar online eğitime geçecek mi sorusuna cevap gecikmedi. Özer merak edilen konuya açıklık getirerek, dünyada Omicron vakalarının artmasının ardından Türkiye'de de görülmesi ve artması ile beraber okulların yüz yüze eğitime devam etmesiyle ilgili tartışmaları tekrar gündeme getirdiği açıklamasında bulundu.

Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığı görevine geldiği günden itibaren okulların yüz yüze eğitime açılması ve devam etmesi yönünde kararlı bir duruş sergilediğini belirterek, 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla tüm kademelerde ve sınıf seviyelerinde haftada 5 gün olmak üzere yüz yüze eğitimin başarılı ve aralıksız bir şekilde devam ettiğine vurgu yaptı.

Açıklamalarına devam eden Milli Eğitim Bakanı Özer, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun destekleriyle beraber de artık okulların nasıl açık ve güvenli tutulacağını bildiklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: "Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, vaka ve yakın temasları takip ederek sadece sınıf düzeyinde yüz yüze eğitime 10 gün ara verdik. Şu ana kadar süreç oldukça başarılı devam etti. Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı toplamda yüzde 1'in çok çok altında seyretti. Bugün sadece 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu rakam oldukça düşük." açıklamasında bulundu.


Bakan Özer, Yüz yüze eğitimin devam ettiği bu süreçte en büyük avantajlarının da öğretmenlerin aşılanma oranlarının yüksekliği olduğuna vurgu yaparak, "En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93, en az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün itibarıyla yüzde 89. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor oluşturan öğretmen oranımız ise yaklaşık yüzde 5. Dolayısıyla en az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 94'e ulaştı" açıklamasında bulundu.

ORANLAR SÜREKLİ YÜKSELİYOR!

Açıklamalarına devam eden Özer, üçüncü ve dördüncü doz aşılarını yaptıran öğretmen oranlarının da sürekli olarak yükseldiğini açıklayarak "Bugün itibarıyla en az 3 doz aşı olan öğretmen oranımız da yüzde 36'ya yükseldi. Öğretmenlerimizin aşılanma oranları ülkemiz ortalamasının çok üzerinde olduğu gibi çoğu gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranlarının da üzerinde. Diğer taraftan, öğrencilerimizin de aşılanma oranları sürekli yükseliyor." açıklamasında bulundu.

"OKULLAR, EN SON KAPATILACAK YERLER"

Milli Eğitim Bakanı Özer, yüz yüze eğitim ile ilgili olarak, Okulların ilk açılması ve son kapatılması gereken yerler olduğunu sık sık ifade ederek, "Yeni varyantlar ortaya çıktığında hemen ilk akla gelenin okulların yüz yüze eğitime ara vermesi tartışmalarını yersiz buluyorum" açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Özer, bu süreçte okulların sadece bir öğrenme ortamı olmadığını yakından deneyimlediklerini belirterek sözlerine devam etti: "Tüm ülkeler, okul dışı ortamlarda önlemleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü önlemi almaya çalışırken biz de aynı kararlılıktayız. Ancak okul dışı ortamlardaki önlemlere daha fazla ağırlık vermeliyiz. Dolayısıyla, şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil. Elbette süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, mesafe ve hijyene daha fazla önem veriyoruz." açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER