Koronavirüsten korunmak İçin Çift Maske Uyarısı! Cerrahi Maskenin Üzerine Kumaş Maske…

Koronavirüsten korunmak İçin Çift Maske Uyarısı! Cerrahi Maskenin Üzerine Kumaş Maske…
YAYIN TARİHİ: 22.04.2021 09:05:00

Korona virüsden korunmak için pek çok uzmanın tavsiye ettiği yöntem çift kat maske takmak. ABD'li uzmanlar bunun en etkili yolunu açıkladı. Buna göre alt katta cerrahi maske, onun üzerine kumaş maske takıldığında en etkili koruma sağlanıyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla devam ediyor. Aşılama çalışmalarının sürdüğü ülkelerde vaka sayılarında düşüş gözükse de tehlike henüz geçmiş değil. 

Ortaya çıkan yeni mutasyon türleri virüsün daha hızlı yayılmasına yol açarken, bunun önüne geçebilmek için farklı araştırmalar yürütülüyor. Korona virüsünden korunmada aşılarla birlikte en önemli yöntem, maske ve mesafe. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) çift maske kullanmanın bulaşmayı önlemede yüzde 50 daha etkili olduğu öne sürmüştü.

HANGİ TÜR MASKE KULLANILMALI?


Birden fazla türü olan maskeler konuyu biraz karmaşık hale getiriyor. Çift maske kullanılırken aynı tür maske mi yoksa farklı tür maskeler mi kullanılacağı kafa karıştırıyor. En sık kullanılan iki maske türü cerrahi ve kumaş maskeler. Bunları çift kat olarak kullanırken daha koruyucu olması için dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğu ortaya çıktı.

VİRÜSE KARŞI EN ETKİLİ KORUMA

North Carolina Üniversitesi uzmanları, farklı maske kombinasyonlarının koruyuculuğunu test etti. Buna göre çift kat maskenin alt katı cerrahi maske, üst katı kumaş maskelerden tercih edildiğinde virüse karşı en etkili koruma sağlandığı belirtildi.

Business Insider’a konuşan çalışmanın başındaki isim Emily Sickbert-Bennett, “Yaptığımız çalışma çift kat maskenin en etkili yol olduğunu gösterdi. Ekstra katmanlar nedeniyle değil, yüze tam oturarak ağız ve burnu bütünüyle kapatmayı sağladığı için. Cerrahi maskeler gerekli filtrelemeyi, kumaş maskeler de en iyi şekilde konumlandırmayı sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER