Koronavirüs Sebebiyle Oluşan Koku Kaybını Geri Kazanmanın Yolu Açıklandı…

Koronavirüs Sebebiyle Oluşan Koku Kaybını Geri Kazanmanın Yolu Açıklandı…
YAYIN TARİHİ: 30.04.2021 12:07:00

Yapılan yeni bir araştırma göre koronavirüs sebebiyle oluşan koku alma duyusunun yeniden kazanabilmesi için en etkili ve ucuz yolun steroid ilaçları yerine evde uygulanan basit bir koku eğitimi olduğunu ortaya koydu.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalığının en yaygın görülen semptomlarından biri olan koku kaybı, bazı hastaları aylar boyunca etkilemekte. İngiliz bilim insanları, Covid-19 nedeniyle koku alma duyularını kaybedenlerin steroid ilaçları yerine  evde çeşitli koku egzersizleri uygulamalarının daha iyi sonuç verdiğini açıkladı. 

 KOKU EĞİTİMİ İLAÇLARDAN DAHA ETKİLİ BİR YÖNTEM

Anosmi olarak da bilinen koku kaybı, özellikle Covid-19’u hafif olarak atlatanlarda en yaygın görülen semptomlardan biri olarak öne çıkıyor. Çoğu insanda Covid-19  ile ilişkili koku kaybı genellikle herhangi bir yardım almadan kısa bir süre sonra iyileşiyor. Ancak, bazı insanlarda uzun vadede koku alma yeteneği tam olarak geri dönemeyebiliyor.

Uluslararası Alerji ve Rinoloji Forumu'nda yayınlanan çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, Covid-19 kaynaklı anosmiyi tedavi etmek için şimdiye kadar  kullanılan yöntemleri inceledi. Sonuçlarda, koku eğitiminin steroid ilaçlarından daha iyi bir seçenek olduğu görüldü.

KOKU EĞİTİMİ NASIL YAPILMALI?

Covid-19 gibi viral enfeksiyonlar, başta koku alma sinirleri olmak üzere, kokuyu işlemekten sorumlu beyne giden bağlantılara zarar verebiliyor. Ancak,  zamanla bu sinirler, işlevlerini eski haline getirmek için onarılabiliyor. Koku eğitimi ise bu süreci hızlandırıyor. 


Farklı çeşitleri olmasına rağmen koku eğitiminde benzer temel egzersizler bulunmakta. Bu kapsamda  hastalardan dört güçlü ve farklı kokuyu günde bir veya iki kez kısa bir süre koklamalarını isteniyor. Bu kokular yeterince keskin herhangi birisi olabilir, ancak duygusal açıdan önemli veya hoş kokuların  daha etkili olacağı ifade ediliyor. Koku eğitimi üzerine yapılan orijinal araştırmada (Hummel yöntemi olarak bilinir) kullanılan kokular gül, okaliptüs, limon ve karanfildi. 

Yeni çalışmanın yazarları, koku eğitimin faydalarının yaklaşık dört ile altı ay boyunca uygulandıktan sonra fark edileceği bilgisini verdi.

“6 AY SONRA KOKU ALMA DUYUSU KENDİLİĞİNDEN GERİ GELİYOR”

East Anglia Üniversitesi'nde koku ve tat araştırmacısı olan çalışmanın  yazarı Carl Philpott, koku eğitiminin "Covid-19 da dahil olmak üzere çeşitli koku kaybı nedenleri için ucuz, basit ve yan etkisiz bir tedavi seçeneği olarak öne  ortaya çıktığını" belirtti. 

Öte yandan, steroid ilaçları Covid-19'dan ölüm ve kötüleşen hastalık olasılığını düşürdüğü biliniyor  ve vücuttaki iltihabı azaltıyor.  Bazı doktorlar covid ile ilişkili anosmiye de yardımcı olabileceğini düşünüyor. Ancak,  Covid-19 ve koku kaybına neden olduğu bilinen diğer viral enfeksiyonları içeren araştırmaların incelendiği çalışmada bu ilaçların koku kaybını tedavi ettiğine dair somut bir bulguya rastlanmadı.

Philpott, “Steroidlerin koku kaybına yardımcı olacağına dair çok az kanıt var ve iyi bilinen potansiyel yan etkilere sahip oldukları için, tavsiyemiz  viral koku kaybı sonrası tedavi olarak reçete edilmemeleri gerektiğidir. Neyse ki, Covid-19'un bir sonucu olarak koku kaybı yaşayan çoğu insan koku alma duyusunu kendiliğinden geri kazanıyor. Araştırmalar, altı ay sonra insanların yüzde  90'ının koku alma duyularını tamamen geri kazandığını gösteriyor” diye konuştu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR