Zeytinyağlı Patlıcan Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİZeytinyağlı Patlıcan Kaç Kalori? Zeytinyağlı Patlıcan Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Patlıcan Kaç Kalori? Zeytinyağlı Patlıcan Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Patlıcan yemek zararlı mı? faydalı mı? Zeytinyağlı Patlıcan kaç kalori? Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Zeytinyağlı Patlıcan içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Zeytinyağlı Patlıcan kaç kalori, Zeytinyağlı Patlıcan yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Zeytinyağlı Patlıcan gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Zeytinyağlı Patlıcan ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Zeytinyağlı Patlıcan ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde 34,65 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Zeytinyağlı Patlıcan yiyerek de alabiliyoruz. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Zeytinyağlı Patlıcan yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde ortalama 120,02 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Zeytinyağlı Patlıcan içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde yaklaşık olarak 8,27 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Zeytinyağlı Patlıcan yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde 4,32 g olarak bulunuyor.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde yaklaşık olarak 1,06 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Zeytinyağlı Patlıcan tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde 8,39 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Zeytinyağlı Patlıcan yiyeceği de var. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde yaklaşık olarak 458,42 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Zeytinyağlı Patlıcan tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde Protein bulunuyor. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Zeytinyağlı Patlıcan dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde de 2,64 g Protein bulunuyor.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Zeytinyağlı Patlıcan ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde yaklaşık olarak 88,7 mg sodyum bulunuyor. Peki Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Zeytinyağlı Patlıcan yiyerek sodyum almış olursunuz.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde yaklaşık olarak 99,8 iu A Vitamini bulunur. Zeytinyağlı Patlıcan tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Patlıcan İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Zeytinyağlı Patlıcan yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde 43,44 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Zeytinyağlı Patlıcan içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Zeytinyağlı Patlıcan yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Zeytinyağlı Patlıcan içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Zeytinyağlı Patlıcan içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan İçindeki Besinler

 • 8,27 Karbonhidrat
 • 2,64 Protein
 • 8,39 Yağ
 • 4,32 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 88,7 Sodyum
 • 458,42 Potasyum
 • 34,65 Kalsiyum
 • 99,8 A Vitamini
 • 43,44 C Vitamini
 • 8,27 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Zeytinyağlı Patlıcan İçindeki Besinler

 • 0,77 Karbonhidrat
 • 0,25 Protein
 • 0,78 Yağ
 • 0,4 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 8,25 Sodyum
 • 42,64 Potasyum
 • 3,22 Kalsiyum
 • 9,28 A Vitamini
 • 4,04 C Vitamini
 • 0,77 Karbonhidrat

1 Gram Zeytinyağlı Patlıcan İçindeki Besinler

 • 0,04 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,04 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,41 Sodyum
 • 2,13 Potasyum
 • 0,16 Kalsiyum
 • 0,46 A Vitamini
 • 0,2 C Vitamini
 • 0,04 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZEYTİNYAĞLI PATLICAN İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0