Zeytinyağlı Mantar Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİZeytinyağlı Mantar Kaç Kalori? Zeytinyağlı Mantar Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Mantar Kaç Kalori? Zeytinyağlı Mantar Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Mantar yemek zararlı mı? faydalı mı? Zeytinyağlı Mantar kaç kalori? Zeytinyağlı Mantar içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Zeytinyağlı Mantar içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Zeytinyağlı Mantar kaç kalori, Zeytinyağlı Mantar yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Zeytinyağlı Mantar gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Zeytinyağlı Mantar ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Zeytinyağlı Mantar ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Zeytinyağlı Mantar içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde 40,99 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Zeytinyağlı Mantar yiyerek de alabiliyoruz. Zeytinyağlı Mantar içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Zeytinyağlı Mantar yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde ortalama 122,1 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Zeytinyağlı Mantar içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Zeytinyağlı Mantar içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Zeytinyağlı Mantar içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde yaklaşık olarak 4,4 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Zeytinyağlı Mantar içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Zeytinyağlı Mantar yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde 2,99 g olarak bulunuyor.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde yaklaşık olarak 1,38 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Zeytinyağlı Mantar tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Zeytinyağlı Mantar içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Zeytinyağlı Mantar içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde 10,28 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Zeytinyağlı Mantar içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Zeytinyağlı Mantar yiyeceği de var. Zeytinyağlı Mantar içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde yaklaşık olarak 452,62 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Zeytinyağlı Mantar içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Zeytinyağlı Mantar tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde Protein bulunuyor. Zeytinyağlı Mantar içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Zeytinyağlı Mantar dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Zeytinyağlı Mantar içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Zeytinyağlı Mantar içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde de 3,24 g Protein bulunuyor.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Zeytinyağlı Mantar ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde yaklaşık olarak 386,62 mg sodyum bulunuyor. Peki Zeytinyağlı Mantar içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Zeytinyağlı Mantar yiyerek sodyum almış olursunuz.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Zeytinyağlı Mantar içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Zeytinyağlı Mantar içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde yaklaşık olarak 125,65 iu A Vitamini bulunur. Zeytinyağlı Mantar tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Mantar İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Zeytinyağlı Mantar içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Zeytinyağlı Mantar yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar içerisinde 36,25 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Zeytinyağlı Mantar içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Zeytinyağlı Mantar yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Zeytinyağlı Mantar içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Zeytinyağlı Mantar içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Zeytinyağlı Mantar içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Mantar İçindeki Besinler

 • 4,4 Karbonhidrat
 • 3,24 Protein
 • 10,28 Yağ
 • 2,99 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 386,62 Sodyum
 • 452,62 Potasyum
 • 40,99 Kalsiyum
 • 125,65 A Vitamini
 • 36,25 C Vitamini
 • 4,4 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Zeytinyağlı Mantar İçindeki Besinler

 • 0,29 Karbonhidrat
 • 0,22 Protein
 • 0,69 Yağ
 • 0,2 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 25,77 Sodyum
 • 30,17 Potasyum
 • 2,73 Kalsiyum
 • 8,38 A Vitamini
 • 2,42 C Vitamini
 • 0,29 Karbonhidrat

1 Gram Zeytinyağlı Mantar İçindeki Besinler

 • 0,03 Karbonhidrat
 • 0,02 Protein
 • 0,07 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 2,58 Sodyum
 • 3,02 Potasyum
 • 0,27 Kalsiyum
 • 0,84 A Vitamini
 • 0,24 C Vitamini
 • 0,03 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZEYTİNYAĞLI MANTAR İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0