Zerde Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİZerde Kaç Kalori? Zerde Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zerde Kaç Kalori? Zerde Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zerde yemek zararlı mı? faydalı mı? Zerde kaç kalori? Zerde içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Zerde içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Zerde kaç kalori, Zerde yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Zerde gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Zerde ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Zerde ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Zerde içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Zerde içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde 6 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Zerde yiyerek de alabiliyoruz. Zerde içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Zerde yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde ortalama 301,5 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Zerde içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Zerde içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Zerde içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Zerde içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde yaklaşık olarak 66,39 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Zerde içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Zerde içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Zerde içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Zerde yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde 0,44 g olarak bulunuyor.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Zerde içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde yaklaşık olarak 0,59 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Zerde tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Zerde içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Zerde içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Zerde içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde 1,01 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Zerde içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Zerde içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Zerde yiyeceği de var. Zerde içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde yaklaşık olarak 46,5 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Zerde içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Zerde tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Zerde içerisinde Protein bulunuyor. Zerde içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Zerde dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Zerde içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Zerde içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde de 1,98 g Protein bulunuyor.

Zerde İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Zerde içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Zerde ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde yaklaşık olarak 3 mg sodyum bulunuyor. Peki Zerde içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Zerde yiyerek sodyum almış olursunuz.

Zerde İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Zerde içerisinde hiç A Vitamini yok. A Vitamini oranı 0.

Zerde İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Zerde içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Zerde yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Zerde içerisinde 0,03 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Zerde içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Zerde yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Zerde içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Zerde içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Zerde içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Zerde İçindeki Besinler

 • 66,39 Karbonhidrat
 • 1,98 Protein
 • 1,01 Yağ
 • 0,44 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 3 Sodyum
 • 46,5 Potasyum
 • 6 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 0,03 C Vitamini
 • 66,39 Karbonhidrat

1 Kase (Orta) Zerde İçindeki Besinler

 • 88,52 Karbonhidrat
 • 2,64 Protein
 • 1,35 Yağ
 • 0,59 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 4 Sodyum
 • 62 Potasyum
 • 8 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 0,04 C Vitamini
 • 88,52 Karbonhidrat

1 Gram Zerde İçindeki Besinler

 • 0,44 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,01 Yağ
 • 0 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,02 Sodyum
 • 0,31 Potasyum
 • 0,04 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 0,44 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZERDE İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0