Yağlı Cacık Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYağlı Cacık Kaç Kalori? Yağlı Cacık Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yağlı Cacık Kaç Kalori? Yağlı Cacık Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yağlı Cacık yemek zararlı mı? faydalı mı? Yağlı Cacık kaç kalori? Yağlı Cacık içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yağlı Cacık içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yağlı Cacık kaç kalori, Yağlı Cacık yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yağlı Cacık gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yağlı Cacık ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yağlı Cacık ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yağlı Cacık içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yağlı Cacık içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde 181,41 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yağlı Cacık yiyerek de alabiliyoruz. Yağlı Cacık içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yağlı Cacık yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde ortalama 122,19 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yağlı Cacık içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yağlı Cacık içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yağlı Cacık içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yağlı Cacık içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde yaklaşık olarak 4,31 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yağlı Cacık içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yağlı Cacık içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde yaklaşık olarak 14,15 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yağlı Cacık içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yağlı Cacık içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yağlı Cacık yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde 1,11 g olarak bulunuyor.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yağlı Cacık içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde yaklaşık olarak 1,19 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yağlı Cacık tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yağlı Cacık içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yağlı Cacık içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yağlı Cacık içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde 10 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yağlı Cacık içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yağlı Cacık içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yağlı Cacık yiyeceği de var. Yağlı Cacık içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde yaklaşık olarak 269,31 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yağlı Cacık içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yağlı Cacık tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yağlı Cacık içerisinde Protein bulunuyor. Yağlı Cacık içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yağlı Cacık dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yağlı Cacık içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yağlı Cacık içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde de 3,72 g Protein bulunuyor.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yağlı Cacık içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yağlı Cacık ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde yaklaşık olarak 1009,83 mg sodyum bulunuyor. Peki Yağlı Cacık içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yağlı Cacık yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yağlı Cacık içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yağlı Cacık içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde yaklaşık olarak 245,79 iu A Vitamini bulunur. Yağlı Cacık tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yağlı Cacık İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yağlı Cacık içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yağlı Cacık yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık içerisinde 15,57 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yağlı Cacık içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yağlı Cacık yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yağlı Cacık içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yağlı Cacık içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yağlı Cacık içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yağlı Cacık İçindeki Besinler

 • 4,31 Karbonhidrat
 • 3,72 Protein
 • 10 Yağ
 • 1,11 Lif
 • 14,15 Kolesterol
 • 1009,83 Sodyum
 • 269,31 Potasyum
 • 181,41 Kalsiyum
 • 245,79 A Vitamini
 • 15,57 C Vitamini
 • 4,31 Karbonhidrat

1 Kase (Orta) Yağlı Cacık İçindeki Besinler

 • 4,31 Karbonhidrat
 • 3,72 Protein
 • 10 Yağ
 • 1,11 Lif
 • 14,15 Kolesterol
 • 1009,83 Sodyum
 • 269,31 Potasyum
 • 181,41 Kalsiyum
 • 245,79 A Vitamini
 • 15,57 C Vitamini
 • 4,31 Karbonhidrat

1 Kase (Küçük) Yağlı Cacık İçindeki Besinler

 • 3,15 Karbonhidrat
 • 2,72 Protein
 • 7,31 Yağ
 • 0,82 Lif
 • 10,35 Kolesterol
 • 738,9 Sodyum
 • 197,06 Potasyum
 • 132,74 Kalsiyum
 • 179,85 A Vitamini
 • 11,39 C Vitamini
 • 3,15 Karbonhidrat

1 Kase (Büyük) Yağlı Cacık İçindeki Besinler

 • 5,26 Karbonhidrat
 • 4,54 Protein
 • 12,19 Yağ
 • 1,36 Lif
 • 17,25 Kolesterol
 • 1231,5 Sodyum
 • 328,43 Potasyum
 • 221,23 Kalsiyum
 • 299,75 A Vitamini
 • 18,99 C Vitamini
 • 5,26 Karbonhidrat

1 Gram Yağlı Cacık İçindeki Besinler

 • 0,02 Karbonhidrat
 • 0,02 Protein
 • 0,05 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,07 Kolesterol
 • 4,93 Sodyum
 • 1,31 Potasyum
 • 0,88 Kalsiyum
 • 1,2 A Vitamini
 • 0,08 C Vitamini
 • 0,02 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YAĞLI CACIK İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0