Whey Protein Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİWhey Protein Kaç Kalori? Whey Protein Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Whey Protein Kaç Kalori? Whey Protein Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Whey Protein yemek zararlı mı? faydalı mı? Whey Protein kaç kalori? Whey Protein içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Whey Protein içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Whey Protein kaç kalori, Whey Protein yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Whey Protein gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Whey Protein ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Whey Protein ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Whey Protein içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Whey Protein içerisinde de var. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde 209,4 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Whey Protein yiyerek de alabiliyoruz. Whey Protein içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Whey Protein yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde ortalama 107,7 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Whey Protein içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Whey Protein içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Whey Protein içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Whey Protein içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde yaklaşık olarak 8,72 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Whey Protein içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Whey Protein içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde yaklaşık olarak 3,6 mg kolesterol bulunmaktadır.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Whey Protein içerisinde hiç lif yok. Lif oranı 0.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Whey Protein içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde yaklaşık olarak 0,38 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Whey Protein tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Whey Protein içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Whey Protein içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Whey Protein içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde 0,35 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Whey Protein içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Whey Protein içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Whey Protein yiyeceği de var. Whey Protein içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde yaklaşık olarak 261,6 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Whey Protein içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Whey Protein tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Whey Protein içerisinde Protein bulunuyor. Whey Protein içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Whey Protein dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Whey Protein içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Whey Protein içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde de 17,44 g Protein bulunuyor.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Whey Protein içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Whey Protein ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde yaklaşık olarak 111,6 mg sodyum bulunuyor. Peki Whey Protein içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Whey Protein yiyerek sodyum almış olursunuz.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Whey Protein içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Whey Protein içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde yaklaşık olarak 872,1 iu A Vitamini bulunur. Whey Protein tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Whey Protein İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Whey Protein içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Whey Protein yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Ölçü Kaşığı Whey Protein içerisinde 10,47 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Whey Protein içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Whey Protein yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Whey Protein içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Whey Protein içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Whey Protein içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Ölçü Kaşığı Whey Protein İçindeki Besinler

 • 8,72 Karbonhidrat
 • 17,44 Protein
 • 0,35 Yağ
 • 0 Lif
 • 3,6 Kolesterol
 • 111,6 Sodyum
 • 261,6 Potasyum
 • 209,4 Kalsiyum
 • 872,1 A Vitamini
 • 10,47 C Vitamini
 • 8,72 Karbonhidrat

1 Gram Whey Protein İçindeki Besinler

 • 0,29 Karbonhidrat
 • 0,58 Protein
 • 0,01 Yağ
 • 0 Lif
 • 0,12 Kolesterol
 • 3,72 Sodyum
 • 8,72 Potasyum
 • 6,98 Kalsiyum
 • 29,07 A Vitamini
 • 0,35 C Vitamini
 • 0,29 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


WHEY PROTEİN İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0