Vejetaryen Brokoli Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİVejetaryen Brokoli Kaç Kalori? Vejetaryen Brokoli Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Vejetaryen Brokoli Kaç Kalori? Vejetaryen Brokoli Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Vejetaryen Brokoli yemek zararlı mı? faydalı mı? Vejetaryen Brokoli kaç kalori? Vejetaryen Brokoli içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Vejetaryen Brokoli içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Vejetaryen Brokoli kaç kalori, Vejetaryen Brokoli yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Vejetaryen Brokoli gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Vejetaryen Brokoli ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Vejetaryen Brokoli ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Vejetaryen Brokoli içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde 163,15 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Vejetaryen Brokoli yiyerek de alabiliyoruz. Vejetaryen Brokoli içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Vejetaryen Brokoli yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde ortalama 127,44 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Vejetaryen Brokoli içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Vejetaryen Brokoli içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Vejetaryen Brokoli içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde yaklaşık olarak 17,09 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Vejetaryen Brokoli içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Vejetaryen Brokoli yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde 5,91 g olarak bulunuyor.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde yaklaşık olarak 2,43 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Vejetaryen Brokoli tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Vejetaryen Brokoli içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Vejetaryen Brokoli içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde 3,72 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Vejetaryen Brokoli içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Vejetaryen Brokoli yiyeceği de var. Vejetaryen Brokoli içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde yaklaşık olarak 843,15 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Vejetaryen Brokoli içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Vejetaryen Brokoli tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde Protein bulunuyor. Vejetaryen Brokoli içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Vejetaryen Brokoli dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Vejetaryen Brokoli içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Vejetaryen Brokoli içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde de 6,07 g Protein bulunuyor.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Vejetaryen Brokoli ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde yaklaşık olarak 262,25 mg sodyum bulunuyor. Peki Vejetaryen Brokoli içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Vejetaryen Brokoli yiyerek sodyum almış olursunuz.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Vejetaryen Brokoli içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Vejetaryen Brokoli içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde yaklaşık olarak 4442,29 iu A Vitamini bulunur. Vejetaryen Brokoli tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Vejetaryen Brokoli İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Vejetaryen Brokoli içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Vejetaryen Brokoli yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli içerisinde 159,18 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Vejetaryen Brokoli içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Vejetaryen Brokoli yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Vejetaryen Brokoli içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Vejetaryen Brokoli içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Vejetaryen Brokoli içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Brokoli İçindeki Besinler

 • 17,09 Karbonhidrat
 • 6,07 Protein
 • 3,72 Yağ
 • 5,91 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 262,25 Sodyum
 • 843,15 Potasyum
 • 163,15 Kalsiyum
 • 4442,29 A Vitamini
 • 159,18 C Vitamini
 • 17,09 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Vejetaryen Brokoli İçindeki Besinler

 • 1,2 Karbonhidrat
 • 0,43 Protein
 • 0,26 Yağ
 • 0,41 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 18,4 Sodyum
 • 59,17 Potasyum
 • 11,45 Kalsiyum
 • 311,74 A Vitamini
 • 11,17 C Vitamini
 • 1,2 Karbonhidrat

1 Gram Vejetaryen Brokoli İçindeki Besinler

 • 0,06 Karbonhidrat
 • 0,02 Protein
 • 0,01 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,92 Sodyum
 • 2,96 Potasyum
 • 0,57 Kalsiyum
 • 15,59 A Vitamini
 • 0,56 C Vitamini
 • 0,06 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


VEJETARYEN BROKOLİ İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0