İhtiyaç Kredisi, Taşıt, Konut, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri! Merkez Bankası'ndan Sonra Eridi!

İhtiyaç Kredisi, Taşıt, Konut, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri! Merkez Bankası'ndan Sonra Eridi!
YAYIN TARİHİ: 19.11.2021 09:59:00

​Merkez Bankası'ndan Sonra Eridi! İhtiyaç Kredisi, Taşıt, Konut, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri... Merkez Bankası faiz Kasım ayı faiz kararı sonrasında piyasalarda olumlu bir hava oluştu ve ardı ardına bankalar faiz indirimi yaptı. Başta devlet bankaları olmak üzere tüm bankalar kredi musluklarını sonuna kadara açtı. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları güncellendi. 

​Merkez Bankası'ndan Sonra Eridi! İhtiyaç Kredisi, Taşıt, Konut, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri... Son dakika kredi faiz indirimi haberleri gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası faiz kararı sonrasında taşıt, konut, ihtiyaç kredisi, 32 günlük vadeli mevduat faizleri oldukça merak ediliyor. Bu anlamda Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankası faiz oranlarını dibe çekti.

18 Kasım Perşembe itibariyle açıklanan faiz kararı sonrasında ardı ardına bankalar tarafından faiz güncellemeleri yapıldı. Bu karar sonrasında vatandaşlar sevindi. Kredi faiz indirimi yapan bankalar hangileri, hangi bankaların kredi faizleri düştü, en makul kredi hangi bankada, en yüksek faiz hangi bankada, gereksinim kredisi faizleri düştü mü?

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?


Konut kredisi faiz oranlarında zirve görüldüğü gibi yine devlet bankalarına ait 1.29 oranından kredi veriliyor. 300.000 Tl kre4di çeken bir vatandaş aylık olarak 3.285 TL kredi ödemesi yapacak. 120 ay ödenecek. 
 

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI LİSTESİ! EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?


İhtiyaç kredilerine baktığımızda en uygun oran 1.36 ile Finansbankasında bulunuyor. Bu bankadan 50.000 TL kredi çeken aylık 1.847 TL geri ödeme yapıyor. 36 ay boyunca ödüyor. 

 


EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ HANGİ BANKADA?


50.000 TL taşıt kredisi için detaylar ise güzel. En düşük faiz ödemesi 1.53 olurken 50.000 TL 36 ay geri ödemesi 3.820 TL'den başlıyor. EN FAZLA MEVDUAT FAİZİ VEREN BANKA 

Toplu parası olanları ilgilendiren mevduat faiz oranları ise faiz kararı sonrasında değişmedi. 10.000 TL paranız varsa 32 günlük faizi 149 TL oldu. En yüksek oranlar ise İNG Bank ve Burgan Bank'ta var. 

MERKEZ BANKASI 18 KASIM FAİZ KARARI 

Yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16'dan yüzde 15'e indirilmesine karar vermiştir." ifadelerine yer verildi.


İşte Merkez Bankası'nın faiz kararının detaylı açıklaması:

Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.

Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma devam etmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.


Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır.


Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.


Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER