Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Önemli Açıklama! Kripto Varlıklar İle İlgili Önemli Açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Önemli Açıklama! Kripto Varlıklar İle İlgili Önemli Açıklama!
YAYIN TARİHİ: 1.04.2021 19:59:00

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Kripto varlıklar ile ilgili önemli açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre...

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan önemli açıklama geldi. Gelen son dakika açıklamasına göre, "MASAK kripto varlık platformlarından bilgi talep edebilmektedir." açıklaması yapılırken, Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre ise "Son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir" açıklaması yapılmıştır.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama aşağıdaki gibidir;


"Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit-FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.


Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı'nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

MASAK'ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK'ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır." ifadeleri kullanılmıştır. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER