Gençlerde Koronavirüs Vakaları Artıyor! Virüsün Gençlerde Artış Nedenleri Belli Oldu!

Gençlerde Koronavirüs Vakaları Artıyor! Virüsün Gençlerde Artış Nedenleri Belli Oldu!
YAYIN TARİHİ: 6.04.2021 22:56:00
ABONE OL
  
Haberlerim Google News Takip Et

Gençlerde koronavirüs vakaları günden güne artıyor. Gençlerde vaka sayıları neden artıyor? Oran neden yükseldi? Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre, vaka sayılarında yaşanan artışta özellikle gençlerde şikayetlerin arttığı belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamasında, 65 yaş üstündeki vatandaşların, son 1 ayda  görülen, toplam vakalar içindeki oranının %14.39'dan 11.3'e düştüğünü belirtirken, son 1 ayda gençlerin aktif vakalar içindeki oranının ise arttığı vurgusunda bulundu.

Bunun üzerine, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, özellikle son dönemde artan genç nüfusun aktif koronavirüs vakaları içindeki oranının artmasının sebeplerini açıklayarak 3 nedeni olduğunu ifade etti. İşte koronavirüsün gençlerde görülme nededi açıklandı...

"MUTANT VİRÜSTE BULAŞ YÜZDE 75!"

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, artan virüs vakalarının nedenlerine değinerek sözlerine devam etti; "Dolaşımın devam etmesi, insanların toplu olarak bir arada bulunmaları. Bir arada bulunmalar, evlerde de olabiliyor, sosyal mekanlarda da olabiliyor. İnsanlar bir araya gelince ister istemez vakalar artıyor. Bir de mutant virüsün bakan beyin ifadesiyle yüzde 75'ten fazla olduğunu düşününce o zaman bulaşın çok daha fazla miktarda olduğunu düşünmek mümkün. Deyim yerindeyse sinerjik etki yapıyor. Hem dolaşım artıyor hem de mutant virüs var olduğu için vakalar artıyor" ifadelerini kullandı.

"65 YAŞ ÜZERİ BÜYÜKLER AŞILANDIKLARI İÇİN HAFİF FEÇİRİYORLAR"

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vakalarda yaşanan yaş dağılımına ilişkin, olarak şu ifadeleri kullandı "Burada vakaların yaş dağılımı değişiyor mu? Şöyle bir algı var, 'Artık koronavirüs gençlerde hastalık yapıyor' diye. Bunu yanılgıya düşmemek için iyi yorumlamak gerekiyor. Biliyorsunuz, 65 yaş üzeri büyüklerimizi aşıladık. Şu anda 60 yaş üzeri aşılama devam ediyor. 65 yaş üzeri büyükler aşılandıkları için enfekte olsalar bile hastalığı hafif geçiriyorlar." açıklamaları yapıldı.

"NEDEN GENÇ NÜFUS DAHA ÇOK HASTA?"


Açıklamalarına devam eden İlhan, neden genç nüfusta artış olduğuna değinerek, "Evet, gençlerde daha çok görünüyor, 20 ile 60 yaş arasında. Neden genç nüfus daha çok hasta? 65 yaş üzeri aşılandığı için o yaştaki vatandaşlarımızda hastalık daha az görülüyor. Ayrıca 65 yaş üzeri vatandaşlarımız daha çok evdeler halihazırda. Bunun ötesinde 20 ile 60 yaş arası vatandaşlarımız daha çok dışarıdalar, daha çok dolaşımda bulunuyorlar." açıklamasında bulundu.

Enfekte olma riskleri daha yüksek. Bir de bunlara üçüncü olarak mutant virüs eklediğimizde, dolaşımın da daha fazla olduğunu düşündüğümüzde mutant virüs bunun üzerine sinerjik etki yapıyor. 20 ile 60 yaş arasında daha fazla sayıdaki kişide de hastalık ortaya çıkıyor" diye konuştu.

"GENÇLER DAHA ÇOK DOLAŞIMDA"

Prof. Dr. İlhan, en çok merak edilen konu, mutant virüsün daha çok gençlerde görülüp görülmediğiyle sorulara yanıt olarakta, "Bir yerde ne kadar çok dolaşım varsa virüs bulaşının o kadar fazla olduğunu, insanlar ne kadar çok kapalı ortamlarda bir araya geliyorsa virüs bulaşının fazla olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Haliyle gençlerin daha çok dolaşımda olduğunu, daha çok bir arada olduğunu da biliyoruz. Bunun üzerine de mutant virüsün bulaştırıcılığı eklenince gençlerde mutant virüs bulaşının daha fazla olması ve onlarda da mutant virüsün daha fazla görülmesi çok doğal sonuç" açıklamasında bulundu.

"ÖNEMLİ OLAN MASKEYİ DOĞRU TAKMAK"

Prof. Dr. İlhan, mutant virüsün bulaştırıcılık özelliğinin fazla olduğunu hatırlatarak, "Bulaştırıcılığı azaltacak yaklaşımlar yapmak gerekiyor. Daha kısa sürede bulaşıyor. Maskeyi iki ya da tek takmak arasında çok da fark yok. Önemli olan maskeyi doğru takmak.

Bir vatandaşımız toplu taşıma ile işe gidip geliyorsa ya da girdiği market çok kalabalıksa çift maske takabilir. Bunun yanı sıra yaz da geliyor, kapalı alanları havalandırmak gerekiyor, bu çok önemli. Bu evlerimiz için de iş yerlerimiz için de sosyal alanlar için de geçerli. Daha az virüs ile bulaştığı için daha az yoğunluktaki virüs ile bulaştığı için mutant virüsün daha kısa zamanda bulaştığını söyleyebiliriz ama net bir rakam söylemek mümkün olmaz" açıklamalarında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER