Bu Belirtiye Dikkat! İşte Akla Gelmeyecek Belirti! Sizde Varsa Eğer Mutlaka Test Yaptırın!

Bu Belirtiye Dikkat! İşte Akla Gelmeyecek Belirti! Sizde Varsa Eğer Mutlaka Test Yaptırın!
YAYIN TARİHİ: 9.01.2022 22:35:00

'Omicron' varyantı görülen kişilerde diz, dirsek ve ayak bölümlerinde kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık ya da morumsu isilik veya kurdeşen benzeri deri döküntüleri meydana geliyor"

Korona virüs vakalarında büyük oranda artışlar yaşanmaya devam ediyor. Daha da artacağı belirtilen vakalar panik havası yaratmaya devam ediyor. Bu kapsamda sürekli olarak uyarılar yapılırken, maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi son derece önemli. Omicron vakalarında artışlar yaşanması ve farklı belirtilerle karşımıza çıkması bilinmesi gereken önemli hususlar. Diğer varyantlardan farklı olarak akla gelmeyecek belirtilerle karşımıza çıkıyor.

Bu kapsamda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pelin Kartal, bu konuda uyararak 'Omicron' varyantı görülen kişilerde diz, dirsek ve ayak bölümlerinde kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık ya da morumsu isilik veya kurdeşen benzeri deri döküntüleri meydana geliyor" açıklamasında bulundu.

YÜZDE 20 DERİ SEMPTOMU ORTAYA ÇIKIYOR!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kartal, Omicron varyantı ile ilgili olarak, İngiltere'de yapılan araştırmaların sonuçlarında bahsetti. Kartal, 'Omicron' varyantı tespit edilen hastaların yüzde 20'sinde deri semptomlarının ortaya çıktığı uyarısında bulundu.


KAŞINTI, KABARIKLIK, KIRMIZILIK, İSİLİK, KURDEŞEN

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kartal, Omicron varyantında görülen semptomlardan deri tutulumlarının daha çok çocuk ve gençlerde görüldüğüne vurgu yaparak, "Covid-19'da genç ve çocuklarda pek bulgu olmuyordu. Burada bir farklılık var. Deri tutulumu daha farklı ve yüzde 20 oranında görülüyor.

Deri bulguları özellikle kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık, isilik ya da kurdeşen dediğimiz şikayetlerle karşımıza çıkıyor. Bunlar da daha çok diz, dirsek ve ayaklarda görülebiliyor. Yine deride kabarık, hafif yanma ile karakterize kaşıntılı, biraz ağrılı olabilen kırmızı ve morumsu kabarıklıklar da olabiliyor. Bunlar da ellerde morarma olursa oksijen ihtiyacı olduğu ve acil duruma sebebiyet vereceği için önemli. Bunlarda çocuklarda daha sık görülmekte" açıklamasında bulundu. 

"BULAŞ BU VARYANTTA ÇOK ÖNEMLİ!"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kartal, açıklamalarına devam ederken, Omicron varyantı tespit edilmeden önce deri bulguları ile karşılaşılarak kişide kendini gösterdiğini ifade etti, "Enfeksiyonun başlayıp klinik olarak ortaya çıkmadığı dönemde bu bulgular görülebiliyor. O yüzden bir haberci niteliği haline gelebiliyor. Bulaş bu varyantta çok önemli. Çocuklarımızda böyle bir bulgu varsa mutlaka test yaptırmamız açısından da bizi uyarmakta bu durum. Tedavi sonrasında da bu bulguların hemen geçmediği raporlanmış. Bizim de bu bulgulara dikkat ederek hastalara böyle yaklaşmamız gerekmekte. O yüzden deri bulguları bize bir haberci olarak karşımıza çıkabileceği için bu bulguları gördüğümüzde hemen teste gitmemiz önemli. Deri bulguları hemen geçmiyor. Bazen tedavi sonrasında bile bir süre devam ediyor ama mutlaka kalıcı bir hasar bırakmadan geçiyor" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER