Bakan Varank'tan Yerli Aşı Açıklamaları! "50 Milyon Doz Kapasiteye Sahip Aşımız Olacak"

Bakan Varank'tan Yerli Aşı Açıklamaları! '50 Milyon Doz Kapasiteye Sahip Aşımız Olacak'
YAYIN TARİHİ: 31.03.2021 20:18:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamasında, “Aşamaların tamamı başarıyla sonuçlanırsa 50 milyon doz kapasiteye sahip aşımız olacak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli aşı çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Mustafa Varank Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) listesine giren, virüs benzeri parçacıklara dayalı VLP aşısı ile ilgili olarak, Faz-1 aşamasında en erken 2 ay içinde tamamlanacağına dikkat çekmiştir. Bakan Varank açıklamasında, “Aşamaların tamamı başarıyla sonuçlanırsa 50 milyon doz kapasiteye sahip aşımız olacak” ifadelerini kullandı.

YERLİ AŞI DSÖ'NÜN LİSTESİNE GİRDİ!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından, TBMM’de gazeteciler tarafından sorulan yerli aşı çalışmalarıyla ilgili soruları yanıtlamıştır. Bakan Varank, TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları sürmekte olan virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşı çalışmasının, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) listesine girmesini değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu.

"BİZİM AŞIMIZ DEĞİŞİK BİR AŞI TEKNOLOJİSİ ÇOK MUTLUYUZ"

Bakan Mustafa Varank, VLP aşısının Faz-1 aşamasının en erken 2 ay içinde tamamlanabileceğine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi;

“VLP teknolojisi dediğimiz teknoloji var, bu alanında 4. oldu. VLP aşısını ilk günden itibaren dile getiriyoruz. Virüse benzettiğiniz bir yapı ile antikor oluşturmaya çalışıyorsunuz. Bizim aşımız değişik bir aşı teknolojisi çok umutluyuz hocalar insanüstü gayretle bu işi götürüyorlar.


İnsan çalışmaları cumartesi sabahı itibariyle başladı. Faz1 çalışmasını 2 aydan önce bitirme şansınız yok. Uzun süreçler. Bütün aşamalar başarılı şekilde tamamlanırsa aşımızı sene sonundan önce elimize alabiliriz. Bu aşamaların tamamı başarıyla sonuçlanırsa 50 milyon doz kapasiteye sahip bir aşı adayımız elimizde olacak. Faz-1 ve Faz-2’yi bitirmek 4 aydan önce mümkün değil.” ifadeleri kullanıldı.

BAKAN VARANK'TAN NAZAL AŞI AÇIKLAMASI!

Bakan Varank, Nazal aşı, sprey aşı çalışmaları ile ilgili olarak, bu aşının da büyük yankı uyandırdığına dikkat çekerek, bu aşıların tasarımlarının mutasyona karşı da değiştirilebileceğini de ifade ederek devam etti;

“Nazal aşı protein tabanlı bir aşı çeşidi. Burundan uygulanacak bir aşı çalışması. ODTÜ’de bir hoca liderliğini yapıyor. Arkadaşlarımız toksik testleri yaptılar. Hayvan deneylerini tamamladılar, onay alındıktan sonra insan deneylerine başlayacaklar. İnovatif bir aşı çeşidi. Arkadaşlarımızın ilk elde ettiği sonuçlar oldukça başarılı görülüyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurularını yaptılar. Dosyaları değerlendirildikten sonra onay alırlarsa hemen çalışmalarına başlayabilecekler. İnsan deneylerine onlar da başlayacaklar.

Bu aşılarda mutasyon konusunda, tasarım değiştiriliyor böylece netice alabiliyorsunuz. Bu aşıların bir özelliği de mutasyonlara karşı tasarım değiştirebilmeniz.” açıklamasında bulundu.

Bakan Varank, Farklı ülkelerden yerli aşıların Faz 3 deneylerini beraber yapma konusunda talepler geldiğini belirterek sözlerine devam etti; “Böylece süre kısalmış olur. Yurtdışından ilgi var. Az gelişmiş ülkeleri de aşılamadıkça virüsün ortadan kalkma şansı yok” ifadelerini kullandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER