AB’nin Aşı Pasaportu İle İlgili Açıklama Geldi. Hangi Aşılar Onaylandı?...

AB’nin Aşı Pasaportu İle İlgili Açıklama Geldi. Hangi Aşılar Onaylandı?...
YAYIN TARİHİ: 3.04.2021 12:31:00

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen aşı pasaportunda sadece Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) onayladığı aşıların kabul edileceği bildirildi.

Avrupa Birliği tarafından geçtiğimiz günlerde kabul edilen Aşı pasaportunda sadece Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşıların kabul edileceği bildirildi. Türkiye, aşı pasaportunda yer almayacak.

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen aşı pasaportunda sadece Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) onayladığı aşıların kabul edileceği bildirildi.

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen ve yaz tatilleri yaklaşırken seyahatleri kolaylaştırmayı ve turizm sektörünü yeniden canlandırmayı hedefleyen "Sağlık pasaportu" veya "Aşı pasaportu" kişinin Covid-19 bulaşma riski taşımadığını kanıtlama amacına yöneliktir. QR kodlu dijital veya kağıt şeklinde olacak aşı pasaportunda kişilerin Covid-19'a karşı aşı olduğunu, PCR veya hızlı antijen test sonucunu veya hastalığı tedavi ettiğine dair bilgiler bulunacak.
4 AŞIYA ONAY VERİLDİ

AB’nin 27 ülkesinde geçerli olacak aşı pasaportunda sadece Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşıların kabul edileceği bildirildi. Şimdiye kadar 4 aşıya yeşil ışık veren Avrupa İlaç Ajansı’nın onayladığı aşılar Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZenaca ve Johnson&Johnson aşıları oldu.


Sinovac ve Sputnik aşılarının pasaporta dahil olabilmesi için EMA tarafından onaylanması beklenmekte. Sputnik aşısı 4 Mart’ta EMA tarafından değerlendirme sürecinde girdi fakat Sinovac’ın Avrupa Birliği (AB) ile bir anlaşması olmadığı ve herhangi bir izin talebinin kamuoyuna açıklanmadığı kaydedildi.

PASAPORTUN ZORUNLULUĞU HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILMADI

15 Haziran’da kullanılmaya başlaması öngörülen aşı pasaportunun zorunluluğu hakkında kesin bir açıklama yapılmazken yazdan önce yürürlüğe girmesi için, belgenin Konsey ve Avrupa Parlamentosu Üyeleri tarafından üzerinde çalışılması ve onaylanması gerekiyor. Her AB ülkesinin, mümkünse aşı, yoksa de negatif PCR testi sonucu ile AB dışından gelenleri kabul etmeye devam edeceği söylendi.

Yeşil pasaportun (aşı pasaportu) getirilmesi AB içinde bazı eleştirilere yol açtı. Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke, pasaportun aşılanmış ve aşılanmamış Avrupa vatandaşları arasında eşitsizlik ve ayrımcılığa neden olma riskine dikkat çekti.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER