ABD Sağlık Kurumu:“Yüzeyleri Dezenfektan İle Temizlemeye Gerek Yok”Dedi Covid-19 Uyarsını Değiştirdi

ABD Sağlık Kurumu:“Yüzeyleri Dezenfektan İle Temizlemeye Gerek Yok”Dedi Covid-19 Uyarsını Değiştirdi
YAYIN TARİHİ: 7.04.2021 09:30:00
ABONE OL
  
Haberlerim Google News Takip Et

ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bir açıklama yaparak koronavirüsüne karşı önceden yapılan dezenfekte uyarılarını değiştirerek güncelledi…

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), korona virüsü salgını ile ilgili bir açıklama yaptı. Ülkenin önde gelen sağlık kurumlarından CDC, korona virüsüyle mücadelede dezenfekte sürecinin önemi ile ilgili bir güncelleme yaptı.

Korona virüsünün evde ve iş yerlerinde bulaşmaması için yüzeylerin doğru bir şekilde temizlenmesi gerektiğini belirten CDC, daha önce yaptığı “Dezenfektanlar ve spreyler ile yüzeyleri temizlemek gerekiyor” uyarısını değiştirerek “Covid-19’un yayılmasını engellemek için sabun ve su ya da deterjan yeterlidir” açıklamasını yaptı.

YÜZEY TEMİZLİĞİNDEN ZİYADE MASKE VE MESAFE KURALLARI ÖNEMLİ

CDC’nin Direktörü Rochelle Walensky, “Birçok durumda yüzeylerin sabun, su ya da deterjan ile temizlenmesi yeterlidir. Bunun düzenli yapılması durumunda dezenfektanlara gerek yok” ifadelerine yer verdi.


Beyaz Saray’daki Covid-19 brifingine katılan Walensky, yüzeylerin temizliğinden ziyade insanların maske takma ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti.

UV IŞIK DA VİRÜSE KARŞI ETKİLİ DEĞİL

Öte yandan CDC’nin sözcüsü de Insider’a açıklamalarda bulunarak, “İnsanlara yüzey aracılığıyla korona virüsü bulaşabilir fakat gerçekten bilimsel olarak bunun ihtimali çok düşük” dedi.

Amerikan Endüstriyel Hijyen Derneği’nin İç Mekan Çere Kalitesi Komitesi’nden toksikoloji uzmanı David Krause, “Ben de su ve sabunla etkili bir temizliğin destekçisiyim. Fiziksel olarak yoğun bir temizlik yapmak çok daha kolay. Dezenfektanı düzgün temizlenmemiş zemine sıkmak virüsün yayılmasına sebep olur” diye konuştu.

CDC, Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan UV ışığı, LED mavi ışık ve benzeri sistemlerin de etkisinin kesin olarak bilinmediğini belirtti. Dezenfektanların tam etkisini gösterebilmesi için birkaç dakika ıslak olması gerektiğini açıklayan yetkililer bu sebeple çok kısa sürede kuruyan alkol kullanan elektronik cihazların etkisinin de şüpheli olduğunu açıkladı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER