Yeni Vakaların Yüzde 85’inin İngiliz Varyantı Olduğu Söylenmişti.İngiliz Varyantı Daha Mı Tehlikeli

Yeni Vakaların Yüzde 85’inin İngiliz Varyantı Olduğu Söylenmişti.İngiliz Varyantı Daha Mı Tehlikeli
YAYIN TARİHİ: 16.04.2021 10:19:00

Sağlık Bakanı Koca, yeni vakaların büyük çoğunluğunun İngiliz varyantı olduğunu söylemişti. B.1.1.7. isimli mutasyona uğramış virüsün daha öldürücü olduğuna dair geçmiş açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirlendi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Türkiye'deki yeni vakaların yüzde 85’inin İngiliz varyantı olduğunu söylemişti. Bakan Koca'nın açıklamalarından saatler sonra uluslararası kamuoyu, ünlü tıp dergisi Lancet'in B.1.1.7. adı verilen İngiliz varyantıyla ilgili araştırmasını konuşmaya başladı. 

Araştırma sonrası hazırlanan raporda, mutasyona uğramış virüsün daha öldürücü olduğuna dair geçmiş açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

"YAPILAN AÇIKLAMALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Dünyanın sayılı tıp ve bilim dergilerinden The Lancet Infectious Diseases'te önceki gün yayınlanan bir araştırma, mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

İlk olarak İngiltere'de çıktığı için İngiliz mutasyonu olarak da bilinen B.1.1.7. kod adlı mutasyona uğramış virüsün daha öldürücü olduğuna dair geçmişte yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.


İKİ TİP HASTA ARASINDA BİR FARK TESPİT EDİLMEDİ

Geçen yıl Kasım ve Aralık ayında İngiltere'deki hastanelerde tedavi olan 496 hastayı inceleyen uzmanlar B.1.1.7. ile normal koronavirüs hastalarını karşılaştırdı.

Uzmanlar, iki koronavirüs arasında hastalığı daha ağır geçirme, ölüm ya da diğer klinik sonuçlarda bir fark çıkmadığını tespit etti. Araştırmayı yürüten uzmanlar, "Gerçek hayattaki vakalardan elde ettiğimiz veriler ışığında B.1.1.7. ile mücadele eden hastalarda bir fark olmadığını tespit ettik" dedi.

Geçmişte yapılan araştırmalara göre İngiliz varyantının diğer koronavirüs türlerine göre daha bulaşıcı olduğu belirtilirken, hastalığın da daha ağır geçtiği belirtilmişti.

“YENİ VAKALARIN YÜZDE 85'İ İNGİLİZ VARYANTI” DEMİŞTİ


Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de de İngiliz varyantının yoğun olarak tespit edildiğini açıklamıştı.

Fahrettin Koca, "Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere varyantı kaynaklıdır. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunun dışında tespit edilen Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya 9 ilde 166 kişide görülmüştür. California, New York varyantı da az olmasına rağmen tespit edilmiştir. DSÖ'nün yüksek bulaştırıcılığı nedeniyle sıkı takibini tavsiye ettiği E484K mutasyonuna bizde 4.820 vakada rastlanmıştır" açıklamasında bulunmuştu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER