Yeni Formülü SGK Açıkladı! 3600 Günle Emeklilik Hesaplama! Kim, Kaç Yaşında, Ne Zaman Emekli Olacak?

Yeni Formülü SGK Açıkladı! 3600 Günle Emeklilik Hesaplama! Kim, Kaç Yaşında, Ne Zaman Emekli Olacak?
YAYIN TARİHİ: 4.02.2022 10:47:00

Son günlerin en çok merak edilen konularından birisi de emeklilik yaşını hesaplama konusu olarak karşımıza çıkıyor. Emeklilik günümüzde sigortalı olarak çalışan bireylerin kanunlar üzerinden belirlenen çalışma saatlerinin doldurarak, çalışmasına artık gerek kalmayan kişilerin yararlandığı prensiptir. Kişi uzun yıllar boyunca süren çalışma hayatından sonra belirli bir yaş seviyesine geldikten sonra ilgili koşulları sağladıktan sonra emekli olur.

Emekli hesaplama konusu gündeme geldiği zaman yaş, zaman ve ödenen prim sayısı dikkate alınmaktadır. Esasında 2022 yılı itibariyle yapılacağı beklenen düzenleme sonrasında hesaplama işleminin de güncelleneceğini söyleyebiliriz. Peki, emeklilik için yaş hesabı nasıl yapılmaktadır? İşte merak ettiğiniz tüm ayrıntılar! Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de 


 

Emeklilik Yaş Hesabı Nasıl Hesaplanıyor?


Milyonlarca kişinin en çok merak ettiği konulardan birisi de emeklilik yaş hesabı konusudur. Kişilerin emekli olabilmeleri için ilk önce sigortalılık sürelerini tamamlamaları gerekiyor. Sürelerini tamamlamadan kişiler emekli olamazlar. Dolayısıyla sürelerin mutlaka tamamlanması gerekiyor. Emeklilik süre kişinin ilk kez çalışmaya başladığı tarihle emekliye ayrılacağı tarih arasındaki süreyi kapsar. Kişi çalışırken sigortalılık sürecinde işveren kişinin sigortasını yatırması gerekiyor. Prim ödemesi her ay işveren tarafından düzenli olarak yapılması gerekiyor.Günümüzde emekli olmak için üç koşul bulunuyor. Bunlar;


- Belirli bir süre sigortalı olma

- Belirli bir dönem boyunca SGK priminin ödenmesi

- Yaş kriteri

3600 Gün ile Kişiler Emekli Olabilirler Mi, Hesaplama Nasıl Olur?


Kişiler belli şartları sağladığı taktirde 3600 gün ile emekli olabiliyorlar. Buradaki asıl önemli nokta belli başlı kriterleri sağlamaktır. Kişilerin bu kampanyadan yararlanmaları için 15 yıllık sigorta süresini tamamlamış olmaları gerekiyor. Aynı zamanda en az 3600 gün prim ödemiş olmaları gerekiyor.


Kişilerin sigorta prim gününü tam tamına 3600 gün ödemeleri gerekiyor.
Örnek olarak 1972 yılında hayata gelen bir kişinin sigorta giriş tarihi 1987 olan bir birey yaş koşulundan emekli olabilmesi için 20 yıl sigortalılık süresi 5225 prim ödeme şartı bulunuyor. Aynı zamanda 44 yaş şartına uyması da tabiidir. Yukarıdaki örnekten yararlanarak siz de hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR