Yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den Önemli Açıklama! Kısa Çalışma Ödenekleri 1 Nisan İtibari ile...

Yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den Önemli Açıklama! Kısa Çalışma Ödenekleri 1 Nisan İtibari ile...
YAYIN TARİHİ: 23.04.2021 20:33:00

Kabine Toplantısın da alınan karara göre Aile ve Çalışma Bakanlığı'nın ikiye ayrılmıştır. Alınan karara göre, yeni Çalışma Bakanlığı'na Vedat Bilgin getirilmiştir. Bakan Bilgin'in ilk görevlerinden biri de kısa çalışma ödeneği olmuştur...

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Vedat Bilgin Çalışma Bakanı olarak atanmıştır. Bakan Bilgin'in, ilk sınavını işçi ve memur zamları konusunda oturacağı pazarlık masasında vereceği belirtilmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnamenin ardından kabine toplantısında gerçekleşen değişikliklerden biri de Aile ve Çalışma Bakanlığı'nın ikiye ayrılma kararı olmuştur. Alınan karara göre, yeni Çalışma Bakanlığı'na Vedat Bilgin getirilmiştir. Vedat Bilgin'in kabine toplantısında alınan karara göre yeni görevinde ise ilk görevi belli olmuştur. İşte detaylar...

BAKAN BİLGİN'DEN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ AÇIKLAMASI!

Yeni Bakan Bilgin'in alınan karar göre ilk görevlerinden biri işçi ve memur zamları olurken, kısa çalışma ödeneğine dair de açıklamalar geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, 31 Ocak tarihine kadar yeni tip koronavirüs salgınından dolayı kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunmuş işyerlerinin kısa çalışma ödeneklerinde bitmiş olan süresinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 30 Haziran’a kadar 3 ay uzatıldığı duyurusunda bulunmuştur.


UYGUNLUK TESPİTİ YAPILMAYACAK!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, kısa çalışma ödeneğinde uzatılan süre için yeni bir uygunluk tespiti yapılmayacağını aktarmıştır.  Bu kapsamda daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin, yine aynı dönemde uygulanmakta olan, çalışılmayan süreler kadar 1 Nisan tarihinden itibaren bu haktan yararlanabilecekleri açıklamasında bulundu. Koronavirüs salgınından dolayı, dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan dolayı, bu kapsamda zorlayıcı sebepler gerekçesiyle bu zamana kadar,  3,7 milyonu aşkın çalışana 31,6 Milyar TL üzerinde ödeme yapıldığı açıklamasında bulunmuştur.

İŞKUR İLE İRTİBATA GEÇEREK GEREKLİ BİLGİLER VERİLMELİ!

Bakan  Vedat Bilgin; “2021 Mart ayında uzatma kapsamında kısa çalışmadan yararlanan işverenler için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında İŞKUR tarafından otomatik uzatma işlemi gerçekleştirilecek. İşverenlerimizin İŞKUR ile irtibata geçerek 2021 Nisan ve sonrası için çalışılmayan süreleri bildirmeleri yeterli olacak. Salgın sebebiyle daha önce işyerinde kısa çalışma uygulayan ancak 2021 Mart ayında kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işverenlerin de İŞKUR birimleri ile irtibata geçerek gerekli bilgileri vermesi gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyeceği açıklamasında bulunmuştur.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER