Yeni Bir Sistem Yeni Bir Dönem! Büyük Destek Geldi! Altın Hesabınızı TL'ye Çevirirseniz Eğer...

Yeni Bir Sistem Yeni Bir Dönem! Büyük Destek Geldi! Altın Hesabınızı TL'ye Çevirirseniz Eğer...
YAYIN TARİHİ: 29.12.2021 20:48:00

Yeni bir sistem daha devreye alındı. Bu sisteme göre hesaplama nasıl yapılacak?

Geçtiğimiz Günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarfaından yeni bir sistem yeni bir dönem müjdesi verildi. Yatırımlarınızı değerlendirmek adına kur Korumalı TL Mevduat hesabı müjdesi verildi. Bunun ardından yine bir sistem daha devreye alındı. Benzer bir sistem için daaha müjde verildi. Bu sistemde Resmi Gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girmiştir.

Altın hesabınızın TL'ye çevrilmesinde Merkez Bankası'nın o gün saat 11.00'de ilan edeceği gram altın fiyatı esas alınarak paranızın korunması sağlanacak. Bu durumla beraber parasını korumak için altın alan vatandaş altındaki düşüşle oluşan riskten kurtularak  paraları korunmuş olacaktır. İşte bu yeni hesabında detayları haberimizde...

YENİ BİR SİSTEM DAHA! 

Kur korumalı TL mevduat heabının ardından, Türk Lirasını'nı da altında tutmak isteyen vatandaş için risklerin ortadan kalkmasını sağlamak adına önemli bir 'altın' ürünü daha devreye alındı. Bu yeni sistemle beraber altın hesaplarını TL'ye çeviren vatandaş aradaki farkı yatıracaktır. Böylelikle altın fiyatları düşse de vatandaş kaybetmemiş olacaktır.

Konu ile ilgili olarak Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, 28 Aralık tarihinde mevcut olan altın hesaplarınız ile beraber bu tarihten sonra açılacak olan işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin talep etmesi durumunda dönüşüm fiyatları üzerinden Türk lirasına çevrilecektir. Bu kapsanda bankanın bu işlemin ardından elde ettiği altın, dönüşüm fiyatı üzerinden TCMB tarafından satın alınacak ve karşılığı Türk lirası olarak ilgili bankaya aktarılacaktır.

TÜRK LİRASI MEVDUAT VEYA KATILMA HESABI

Bu yeni sistemde paranızı korumak adına banka tarafından 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli olmak üzere Türk Lirası mevduat veya katılma hesabı açılacaktır. Belirtilen Vade sonunda Türk lirası mevduat hesabı sahibi için anapara ile faiz, katılma hesabı sahiplerine ise vade sonundaki katılma hesabı bakiyesi banka tarafından ödenecektir.

Belirlenen Vade sonunda fiyatının dönüşüm fiyatından yüksek olması durumunda ve fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutarla beraber banka tarafından ödenecektir faiz veya kar payından yüksek olması durumunda, fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutardan faiz veya kar payı düşülerek hesaplanan tutar Merkez Bankasınca mevduat veya katılma hesabı sahibine ödenmek üzere ilgili bankaya aktarılacaktır.

HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

Dvereye alınan bu yeni sistemle beraber v
atandaşın bankadaki altın hesabı TL'ye çevrilirken hesaplama şu şekilde yapılacaktır;

- Bu yeni sisteme göre, 
Vadeli hesabın açılacağı gün Merkez Bankası tarafından açıklanan altın fiyatı üzerinden altın TL'ye çevrilecektir.

- Bu sistemde Vatandaşa 3,6,9 veya 12 ay vade seçeneğinden birisi ile hesap açılacaktır.


- Bu sisteme göre vade kapsamında, kar payı ya da faiz uygulanacaktır. Faiz Merkez Bankası'nın politika faizinden (şuan yüzde14) düşük olmayacaktır.

- Belirlenen Vade sonunda altın fiyatı üzerinden getirilere bakılacaktır. Hangi getiri fazla ise o vatandaşa ödenecek.

- Bu sistem kapsamında, eğer altın fiyatı düşmüş olsada ve faiz/kar payı getirisinden daha az ise vatandaşa düşüş riski yansıtılmayacaktır.

ÖRNEK HESAPLAMA

Bu sisteme göre v
atandaşın altın miktarı: 100 gram ise eğer

Altın'ın bugünkü (29 Aralık 2021) Merkez tarafından açıklanan fiyatı ise: 696 TL

Merkez Bankası politika faizi ise : %14

3 AYLIK VADE HESABINA GÖRE

Ana para: 6.960 TL

Dönemsel faiz/kar payı: %3.5

Faiz/Kar getirisi: 243,60 TL

Dönem sonu altın: 730 TL (Örnek rakam)

Altın getirisi: 340 TL

Ödenecek ek tutar: 96,40 TLDİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER