Yaş Şartı Olmadan... 2021 EYT Bugün Son Dakika Haberleri! EYT Yasasını Bekleyen Vatandaşlar Şok Oldu

Yaş Şartı Olmadan... 2021 EYT Bugün Son Dakika Haberleri! EYT Yasasını Bekleyen Vatandaşlar Şok Oldu
YAYIN TARİHİ: 14.11.2021 12:35:00

EYT Yasasını Bekleyen Vatandaşlar Şok Oldu! Yaş Şartı Olmadan... 2021 EYT Bugün Son Dakika Haberleri... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) grubunu harekete yaşamış açıklamayı yaptı. Son dakika gelişmesini duyuran Oktay, 50 yaş sınırı iddialarını rafa kaldıracak açıklamayı yaptı. Emekliler amacıyla olmazsa olmaz maddeyi aktaran Fuat Oktay, milyonların meraklı bekleyişine son noktayı koydu. İşte EYT'lileri ilgilendiren son dakika açıklaması..

Yaş şartı olmadan... EYT yasasını bekleyen vatandaşlar şok oldu! 2021 EYT bugün son dakika haberleri oldukça merak ediliyor. Bu bağlamda EYT yasası bekleyenler hüsrana uğrayabilir. Son EYT açıklaması pek iç açıcı değil. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, milyonları ilgilendiren flaş koşulu duyurdu. Dört gözle yasanın çıkmasını bekleyen vatandaşlar gözlerini hükümete çevirdi. İşte milyonları ilgilendiren son dakika kararı...Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendien EYT yaş şartı için son açıklama yapıldı. Fuat Oktay, "Bütün çağdaş sosyal güvenlik sistemlerinde emeklilik amacıyla gereken şartlardan biri yaştır ve yaş koşulu yerine gelmeden emeklilik hakkı kazanılmaz. Zaten literatürde bu sigorta kolu 'yaşlılık sigortası' olarak adlandırılır. Bizde de emeklilik amacıyla yaş, sigortalılık zamanı ve prim ödeme gün adedi koşulu bulunmaktadır ve bu şartların hepsi yerine getirilince emeklilik hakkı kazanılır" açıklamasını yaptı. Böylece EYT'lilerin merakla beklediği 50 yaş sınırı da rafa kalkmış oldu. Devamında ise...

Yeni seneye kısa vakit kala gündem maddeleri şekillendi. 2022 asgari ücret, 3600 ek gösterge ve yıllardır yaygın EYT yasası gündemin en ilgi çekici hususları arasında yer alıyor. EYTliler amacıyla yaş şartında ısrarcı olan hükümet, bir kere daha bu kararı duyuruyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanı sıra geçen zamanlarda açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in de, "Maliyetleri ve başka detayları çalışıp başka bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz. Karar adımına gelince paylaşırız" yanıtını verilen biliniyor. 


EYT NEDİR? NE ZAMAN ÇIKACAK? KİMLERİ KAPSIYOR?


8 Eylül 1999’da yürürlüğe giren 4447 sayılı yasa ile emekli olmak amacıyla aranan sigortalılık zamanı (erkek amacıyla 25, kadın amacıyla 20 sene) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş koşulu (bayan amacıyla 58, erkek amacıyla 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık zamanıne göre kademeli olarak sağlandı.


Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) amacıyla Çalışma Bakanlığı ‘ara formül’ buldu. Buna göre bir kereye mahsus, sigorta prim gün miktarını doldurup emekli olmak amacıyla lüzumlu yaş zamanını bekleyenler amacıyla planlama uygulanacağı konuşuluyor. Bekleme zamanını 2-3 sene düşüren planda, prim gün miktarını tamamlayanlar ya da 56 yaşını bekleyenlere 2-3 senelik üstünlük sağlanacak. Önce maliyet analizi yapılacak daha sonra da kaç bireyin yararlanacağı ve neticeler paylaşılacak.


EYT'LİLERİN YAŞI BEKLEME SÜRECİ NASIL KISALACAK?


EYT planlamasi için masada 5 değişik formül bulunduğu iddia edildi. Geçmiş dönemde üstünde çalışan EYT problemine dair eski dosyaların tekrardan açıldığı öğrenildi. Bu kapsamda işlemiş dönemde AK Parti'nin ya da MHP'nin EYT'liler amacıyla öngördüğü planlamaler tekrardan ele alınacak. 

Düzenlemede yer alan ilk formülün alanı emeklilik bulunduğu ve planlamanin 3600 günü olanın erken emekli olmasını öngörüyor. Bayanlarda 50 yaş erkeklerde ise 55 yaş katagorisi olabileceği konuşuluyor. Bir diğer formül ise kademeli emekliik. Almanya modeli emeklilik ise emeklilik amacıyla her eksik sene amacıyla yüzde 2 ya da belirlenecek diğer bir oranda maaş kesintisi. 

Diğer bir model ise işlemişte çok konuşulan Finlandiya modeli Bu model ise her eksik sene amacıyla eksik maaşla emeklilik. Fakat gelecekte şartların tamamlanmasıyla haklarda tamamlanıyor. Son iki model ise SGK prim tamamlama modeli ve garantiye bakılması olarak gösteriliyor. 

EYT ÇIKARSA İLK KİMLER EMEKLİ OLACAK?


EYT'nin bugün çıkması halinde yaş şartının sınırında olan 700 bin bireyin emekli olması bekleniyor. İşe giriş tarihi ile emeklilik yaş hesabına göre emekliliğine az kalmış olanların planlama ile anında emekli olması bekleniyor. Hem de 5 milyon bireyi ilgilendiren EYT çıktığında kademeli olarak emeklilik sağlanacak. 

ERKEKLER İÇİN EYT ÇIKARSA


Bir erkek çalışan ise kendisi ile ilgili işe giriş, doğum tarihi ve çalışma bilgilerini verdi. Çalışan açıklamasında "1973 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 7 Ağustos 1996. Toplam 7811 gün prim ödemem var. 25 senem doldu." bilgilerini verdi. Erkek çalışan açıklamanın devamında ise "EYT’den yararlanır mıyım?" sorusunu yöneltti. 

SGK Eksperi bu bozukluğun ilk alanında çalışanın emekli olmak amacıyla 25 sene sigortalılık süresi, 5825 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabi olduğunu söyledi. Borçlanma ile erken emekli olma ihtimalini aktaran SGK Eksperi açıklamasına" Şayet askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden evvel yapmışsanız, askerliğinizin 260 gününü borçlanmanız durumunda 55 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün." sözleriyle devam etti. Sarısu son cümlesinde ise çalışan amacıyla; EYT çıkması durumunda, siz de yararlanarak emekli olabilirsiniz, dedi.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER