Yakacak Yardımı 2022 Başvuru! Kömür Yardımı Başvuru Ekranı | Kömür Yardımı Nasıl Ve Nereden Alınır?

Yakacak Yardımı 2022 Başvuru! Kömür Yardımı Başvuru Ekranı | Kömür Yardımı Nasıl Ve Nereden Alınır?
YAYIN TARİHİ: 4.01.2022 09:57:00

Kömür yardımı müracaat ekranı en fazla aratılanlar arasına girmiş durumda. Kış ayları geldi ve havalar buz gibi olmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar soğuk havalarda ısınabilmek amacıyla devletin sağladığı kömür yardımından hemen yararlanıyor. Devlet bağlamında verilen kömür yardımını alabilmek isteyenler kömür yardımı nasıl ve nereden alınır? Yakacak yardımı 2021-2022 müracaatı nereye yapılır? sorularına cevap arıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı bildirimde gereksinim sahibi vatandaşlara 2,5 milyar lira yakacak ve elektrik yardımı yapılacağını belirtti.

Ülkemizde gereksinim sahibi milyonlarca vatandaş bulunuyor. Maddi hali yetersiz olan ve kimsesi olmayan bireylere devlet yakacak yardımı veriyor. Havaların soğumasıyla kömür yardımları da bir çok ilde başladı. İhtiyaç sahipleri ısınmak amacıyla devletten kömür ve yakacak yardımı lamak istiyor. Devlet kış aylarında zor halde olan vatandaşlara yakacak yardımı ve elektrik yardımı yapıyor.


Kömür yardımı nasıl ve nereden alınır?


Devlet doğrultusundan sosyal destek alan vatandaşlara kömür yardımı yapılacak. Bir çok haneye her kış otomatik olarak kömür yardımı yapılıyor. Yardım listesinde bulunmayanlar yeni bir müracaat yaparak kömür yardımı alabilirler. Kömür yardımıları amacıyla lüzumlu verileri bulunduğunuz ilin ve ilçenin bediyesine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ve Kaymakamlıklara müracaat ederek sorgulayabilirsiniz.

Yakacak yardımı 2021-2022 müracaatı nereye yapılır?


Başvuru formunu ikametgah adresi dahil nüfus verilerini kusursuz olarak doldurarak ikamet ettikleri belediyeye ulaştırmaları gerekiyor. Yapılan araştırma ve araştırmaler sonunda müracaat yapan vatandaşın durumu incelnerek kömür yardımı alıp alamayacağına karar verilecek.

Kömür yardımı müracaatı nereye yapılır?


Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde ihtiyacı olan vatandaşlara kış yardımı yapılacağını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıkladı. Derya Yanık kış yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2,5 milyar lira yakacak ve elektrik yardımı yapılacağını duyurdu.

Bakan Yanık, yakacak ve elektrik yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerine şu verileri verdi: “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan Elektrik Tüketim Desteği'ni ise derli toplu sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize durumu hazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma müracaat yapmalarına lüzum yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak” dedi.

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, her il ve ilçede dağıtımı yapılacak toplam kömür miktarı, il/ilçe bazında teşhis edilen aile başı kömür miktarları ve yardımdan faydalanacak muhtaç aile sasenearı ,bölgenin iklim koşulları, işlemiş senelere ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri öneme alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenecek.


Dağıtımı oluşturulan kömür, muhatap ailenin ısınma lüzumsiniminin karşılanması dışında rastgele bir tasarrufa husus edilemeyecek. Kömür teslimatları, söz hususu kararın hükümleri kapsamında ailelerin lüzumsinimleri nispetinde yapılacak.

Karar kapsamında 2021'de vakıflara ve vakıflarca teşhis edilen ailelere direkt olarak yapılacak kömür sevkiyatları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kıstaslara göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) genel müdürlükleri doğrultusundan teşhis edilen sevkiyat uygulaması dahilinde gerçekleştirilecek.

TKİ ve TTK doğrultusundan vakıflarca bildirilen teslim noktalarıyla teşhis edilen ailelere direkt olarak gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının mevkisine göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla bu kurumların sorumluluğunda nakledilecek.

Kömür yardımı müracaat ekranı E-Devlet Tıklayın...

Kömür nedir?


Kömür, katmanlı tortul çökellerin arasında teşhis edilen katı, koyu renkli, karbon ve yanıcı gazlar bakımından varlıklı kayaçtır. taşkömürü torkugillerden oluşur. Kömür çoklıkla başka elementlerin parametre miktarlarda bulunmasıyla oluşur. Asıl bileşeni karbondur; bunun yanısıra parametre miktarda hidrojen, kükürt, oksijen ve azot içerir. Isı amacıyla yakılan bir fosil yakıt olan kömür dünyanın birincil enerjisinin aşağı yukarı dörtte birini ve elektriğinin beşte ikisini sağlar. Bazı demir ve çelik üretimi yapan işletmeler ve başka saniyesel faaliyetler kömürü yakar. Kömürün ekstraksiyonu ve tüketimi fazlası erken ölüme ve çok çok hastalığa namacıyla olur. Kömür'den her sene binlerce birey erken ölüyor.

Dünyanın fazlası bölgesinde teşhis edilen kömüre, yerin yüzeye yakın bölümlerinde ya da detaylı derinliklerde rastlanır. Kömür çok miktarda organik kökenli maddenin kısmi ayrışması ve kimyasal dönüşüme uğraması sonunda meydana gelen fazlası madde içerir. Bu oluşum sürecine kömürleşme denir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER