WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi İçin Son Günler! 15 Mayıs 2021'de Ne Olacak?

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi İçin Son Günler! 15 Mayıs 2021'de Ne Olacak?
YAYIN TARİHİ: 4.05.2021 16:54:00

Whatsapp gizlilik sözleşmesinde son günler. 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra ne olacak? Sözleşme kabul edilmezse ne olacak? Sözleşmeyi kabul edince neler olacak? İşte tüm detaylar...

WhatsApp tarafından bir süre önce gündeme bomba gibi oturan gizlilik sözleşmesinin ardından bir çok kullanıcısını kaybetmişti. Ardından yaptığı açıklama ile sözleşme için son tarih daha ileri bir tarihe ötelenmişti. WhatsApp, gizlilik sözleşmesi ile birçok kişisel bilgiyi kullanma hakkı elde etmektedir. WhatsApp gizlilik sözleşmesi dayatmasının ardından gündeme damgasını vurmuş ve yüz binlerce abonesini kaybetmişti.

Bunun üzerine WhatsApp yinede geri adım atmamış fakat sözleşme için belirlenen yürürlüğe gireceği tarihi ertelemişti. Bu kapsamda Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ali Murat Kırık 15 Mayıs tarihinden sonra ne olacağına sürecin nasıl işleyeceğine değindi. Ayrıca alternatif uygulamalar hakkında bilgilendirdi. 

GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ'NDE SON GÜNLER?

WhatsApp gizlilik sözleşmesi için duyurduğu son tarihe sayılı günler kaldı. Ocak ayında gizlilik politikası dayatması ile gündeme bomba gibi düşen ve büyük bir kaos yaratarak WhatsApp, Türkiye'de yüz binlerce abonesini kaybetmiş ve bunun üzerine frene basmıştı. WhatsApp bunun üzerine, gizlilik sözleşmesini yeterince anlatamadığını belirterek, bunu açıklamak için son tarihi uzattığı duyurusunda bulunmuştu. Gizlilik sözleşmesi ile gündeme gelen WhatsApp geri adım atmayarak erteleme hamlesi krizi bu süreçte yatışmış olsa da, son tarihin yaklaşması ile hareketlilik yeniden başlamıştı. Bu kapsamda tarih yaklaşırken, WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesinden geri adım atması beklenmemektedir. Peki, WhatsApp gizlilik sözleşmesi için belirtilen son tarih 15 Mayıs'ta ne olacaktır?

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Ali Murat Kırık, WhatsApp krizinin nasıl ortaya çıktığına dair açıklamalarda bulundu.

Kırık, WhatsApp, kullanıcılara mesajlaşma hizmetlerini kullanmaya devam etmek adına tartışmalı gizlilik güncellemesinin süresi sona erdiğinde kabul etmek zorunda kalacaklarını hatırlatan bir blog yazısı yayımlamıştır.

WHATSAPP'TAN GERİ ADIM GELMEDİ!

WhatsApp, Ocak ayında gündeme gelen gizlilik politikası güncellemelerini duyurmasının ardından eleştiriler almıştır. Aldığı eleştirilere değnierek, "Bu güncellemeyle ilgili daha önce çok fazla yanlış bilgiyle karşılaştık ve herhangi bir karışıklığı gidermek için çok çalışmaya devam ediyoruz," ifadeleri kullanıldı.

15 MAYIS SON GÜN, SÖZLEŞMEYİ KABUL ETMEZSENİZ EĞER!


15 Mayıs 2021 tarihinden sonra Whatsapp'ın belirlediği yeni gizlilik politikalarını kabul etmezseniz eğer, bazı temel işlevler kaybedilecek. Bu kapsamda WhatsApp'tan kısa bir süreliğine arama ve mesaj gönderimi yapabilecektir. Fakat bir süre sonra bildirimler alabileceksiniz ama zamanla uygulamadan mesaj okuyamayacak veya mesaj gönderemeyeceksiniz.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİNDE KORKUTAN DETAY!

Açıklamalarına devam eden Kırık,"Gizlilik politikasında şu nokta dikkate değer ve biraz da ürkütücü" değerlendirmesinde bulundu. Sözlerine şöyle devam etti:


"Konumunuzu kişilerinizle paylaşmaya veya yakındaki konumları veya başkalarının sizinle paylaştığı konumları görüntülemeye karar verdiğinizde olduğu gibi konumla ilgili özellikleri kullanmayı seçtiğinizde, izninizle cihazınızdan kesin konum bilgilerini toplar ve kullanırız. Konumla ilgili bilgilerle ilgili, cihaz ayarlarınızda veya konum paylaşımı gibi uygulama içi ayarlarınızda bulabileceğiniz belirli ayarlar vardır. Konumla ilgili özelliklerimizi kullanmasanız bile, genel konumunuzu (örneğin şehir ve ülke) tahmin etmek için IP adreslerini ve telefon numarası alan kodları gibi diğer bilgileri kullanırız." açıklamasında bulundu.

"AKTİF OLMAYAN HESAPLAR 120 GÜN SONRA SİLİNECEK"

Doç.Dr. Kırık, "Yani, artık temelde iki seçeneğimiz mevcut" diyerek 120 gün detaylarını açıkladı;

Yeni gizlilik politikalarını verin ve kabul edin.

Sohbet geçmişinizi indirin ve başka bir mesajlaşma uygulamasına geçiniz.

WhatsApp, 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra yeni gizlilik politikalarını kabul ettiğinizde ardından uygulamayı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebileceğinizi belirtiyor. Fakat, son tarih bittiğinde 15 Mayıs tarihinde 'KABUL ET' düğmesine tıklamadıysanız eğer, hesabınız pasif konuma geçerek sınıflandırılacaktır. Bu durumda da aktif olmayan hesaplar da 120 gün sonra otomatik olarak silineceklerdir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER