VE NETLEŞTİ! 1999 Ve 2002 Yılından Sonra İşe Girenler! SGK'nın Sunduğu En Erken Emeklilik Yöntemleri

VE NETLEŞTİ! 1999 Ve 2002 Yılından Sonra İşe Girenler! SGK'nın Sunduğu En Erken Emeklilik Yöntemleri
YAYIN TARİHİ: 30.01.2022 11:43:00

1998 öncesinde kısa süreli prim gün sayası ile emekli olunabiliyorken, sonraki yıllarda bu sayı yaş ve yıl olarak uzatılmıştır. SGK’ nın bu yeni düzenlemesiyle 1999 öncesi işe girenler, daha az prim sayısıyla emekli olabilme hakkı aldılar. Yeni yasa ile uzayan emeklilik yaşı ve prim sayısı söz konusu olduğunda daha erken emekli olmanın yolları aranır oldu.

Emeklilik yaş ilerlediğinde ve çalışma gücü azaldığında her insan için önemli bir unsurdur.  Köy ya da kent her yerde yaşayan insanlar emekli olmak için çaba harcamaktadır. 1999 ‘dan sonra işe başlayanlarda prim gün sayısı 4500, 2008 yılından sonra işe başlayanlar için ise 5400 olarak belirlenmiştir. Erkeklerde 55, kadınlarda ise 54 yaş baz alınmıştır. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de

Erken Emekliliğin Çeşitli Yolları Vardır

Doğum borçlanması; kadınlar, yapmış oldukları çocuk sayısına göre prim ödemesini düşürebiliyor. Bu imkân, 3 çocuğa kadar 6 yıl primden düşülmesini sağlıyor. Buna doğum borçlanması adı veriliyor. Bununda belli şartları bulunmaktadır. Doğum öncesi SSK’ lı olmak ilk şarttır. Erkekler için ise askerlik borçlanması vardır. Askerlik süresinin tamamı ya da bir kısmı erler için prim sayısına bağlanabiliyor. Yedek subaylık yapanlar da askerlik süresini kullanabiliyor.
Özellikle emeklilikte yaşa takılanların çok işine yarayan bir uygulamadır. Malulen emeklilik; sigortalı çalışanın çalışmasını kısıtlayan sonradan oluşmuş sağlık problemi olması durumunda başvurulan bir yoldur. Bunda da  %60 çalışamaz raporu alınması, 1800 gün ve 10 yıl çalışmış olma şartı vardır. Bunların dışında erken emekli olmak için diğer yollar araştırılmalıdır.


1999 ve 2002 Yılından Sonra İşe Girenler Memur Ve Bağkurluların Durumu


Erken emeklilik söz konusu olduğunda memur ve Bağkur primi ödeyenler de çeşitli indirimlere tabidir. Doğum borçlanması, askerlik borçlanması, maluliyet onlara göre düzenlenmiştir. 2022 yılının Emekliklerde Yaşa Takılanların sorunlarının çözüleceği bir yıl olarak ön plana çıktığı biliniyor. Bu yıl içerisinde yapılacak olan yeni düzenleme sayesinde erken emekliliğinin mümkün olup olmayacağı konusuysa yanıt bekleyen önemli bir soru olarak karşımıza çıkıyor!
 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR