Vatandaşın Gönlü Hoş Oldu! Faizsiz Nakit Avans Müjdesi! Limit 13 Bin 500 TL Taksiti Maaştan Düşecek

Vatandaşın Gönlü Hoş Oldu! Faizsiz Nakit Avans Müjdesi! Limit 13 Bin 500 TL Taksiti Maaştan Düşecek
YAYIN TARİHİ: 20.02.2022 09:05:00

2022 yılı boyunca SGK tarafından nakit avans para desteği devam edeceği devlet tarafından açıklandı. Kişilerin 3 maaş tutarı kadar çekebileceği avans desteği, faizsiz olarak kullanılabilecek. Maaş bağlanan kişilerin hesaplarından çekilen avans paralar maaşlarından faizsiz olarak çekilecek. Bu destek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Her yılbaşında belirlenen limitler için artış sağlanır.

2022 yılı için ise belirlenen limit 13 bin 500 lira olarak belirlenmiştir. Nakit avans oranı asgari ücrete bağlı olarak artış göstermektedir. Geçen sene 8 bin 472 Lira olan nakit avans desteği, asgari ücretin artması ile iki katına çıkmıştır. Bu nakit desteğinin alınması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı başvuru yapılması gerekmektedir. Böylece nakit desteği konusunda önemli kazanımlara sahip olmanız da mümkün olacaktır.

2022 Nakit Avans Desteği Hangi Fırsatları Sunuyor?

Çalışma hayatı içerisinde yer alan birçok kişi Sosyal Güvenlik Kurumu, birçok hak oluşturmaktadır. Mali haklar, emekli olmadan önce de emeklilik sürecinde de vatandaşları korumaya yönelik olmaktadır. Emekliliklerini bekleyen kişiler için en önemlisi ise nakit avans süreci olmaktadır. 2022 yılında emeklilikleri için başvuruda bulunacak kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınacak.

Değerlendirme sürecini 90 gün geçen kişiler için nakit avans hakkı doğmaktadır. Bu sayede kişiler herhangi bir mağduriyet yaşamadan, faizsiz bir şekilde nakit avans çekebilmektedir. Nakit avans desteği kişilerin değerlendirme süreci boyunca mağdur olmaması için yapılmaktadır. Böylece ayrıcalıklı fırsatlardan yararlanarak nakit ihtiyacınızı pratik bir şekilde karşılamanız da mümkün olacaktır.

2022 Nakit Avans Desteği Özellikleri

Nakit avans desteği için başvuru hakkı doğan kişiler 2022’de değerlendirmelerden sonra belli olacak. Bunun için SGK’ya başvuru yapan kişiler, 3 maaş nakit avans kazanma hakkı kazanacak. Bu avansların geri ödemesi faizsiz şekilde yapılacak. Avans ücreti ise 4.250x3 formülü üzerinden uygulanacak.

Geri ödemeler ise emekli maaşının bağlanmasının ardından faizsiz şekilde alınmaya başlanacak. Başvurular, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı şekilde yapılacak. Ancak bu ödeme onayı, 90 gün içerisinden değerlendirmeye alınmamış başvurular için geçerli olmaktadır.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR