Uzmanlardan Flaş Açıklamalar! Gram Altın 500 TL'yi Aşar mı?

Uzmanlardan Flaş Açıklamalar! Gram Altın 500 TL'yi Aşar mı?
YAYIN TARİHİ: 10.05.2021 19:44:00

Yurt içinde gram altın fiyatları, ons altın ve dolar/TL'deki hareketlerden etkilenerek yön bulmaktadır. Bu kapsamda yaşanan bu hareketliliğe uzmanlardan yorum geldi. Gram altın fiyatı 500 TL'yi aşar mı? Uzmanlar ne diyor...

Nisan ayı ile beraber yukarı yönlü seyretmeye başlayan altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor.  ONS altın, özellikle küresel ölçekte yaşanmaya devam eden salgınla beraber artan enflasyon endişelerinin etkisiyle, gram altın ise hem dolar-TL, hem de ONS altın tarafından esen rüzgarlardan etkilenerek 400 lira bandını aşarak 500 lira seviyesine doğru yönelim göstermektedir. Bununla beraber altın düşer mi yoksa 500 bandını geçermi sorusu yatırımcıların akıllarını kurcalamaya başladı. Bunun üzerine uzmanlar tarafından yorumlar gelmeye başladı.

ALTIN FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Altın fiyatları, bir süre önce düşüşteyken Mart ayı ile beraber hem ons tarafında hem de gram fiyatlarında yükseliş eğilimi başladı. Küresel ölçekte yaşanmaya devam eden koronavirüs salgınında artan vaka sayıları, mutasyonlu virüs, parasal genişlemenin süreceği beklentisi  de altını tetiklemeye başladı. Bu kapsamda küresel piyasalarda artış gösteren enflasyon endişelerinin artması bununla beraber açıklanan ve açıklanması beklenen dev mali destek paketlerinin etkisi altın fiyatları üzerinde etkisini göstererk altının yukarı doğru yönelmesine sebep oldu.

Yurt içinde gram altın fiyatları, ons altın ve dolar/TL'deki hareketlerden etkilenerek yön bulmaktadır. Bu kapsamda yaşanan bu hareketliliğe uzmanlardan yorum geldi. Bu durumda yatırımcılar için kritik gram altın ve ons altın değerlendirmeleri yapılmıştır.

"2000 ÜZERİNE HAREKET OLABİLİR"

Stratejist Pakso, altın fiyatları üzerine teknik açıklamalarda bulundu, "Ons altın en sonunda 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıktı. Altın için yukarı yönlü bir hareket bekleniyordu. Nitekim 1800 dolar bandını kırdı. Şimdi ons altında hareketin devamı için 1875-1900 dolar seviyesi geçilirse, 2000 üzerine hareket olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

"ONS ALTIN EĞER 1970 DOLARI GEÇERSE!"

Açıklamalarına devam eden Paksoy, Ağustos 2020 yılında ONS altın tarihinde 2075 dolar seviyesine çıkarak tarihi zirveye ulaşmıştı. Bu kapsamda 1800-1750 destek seviyesi kırılırsa eğer, 1670 bandına yönelme olabileceğine vurgu yapılarak "Ons altın eğer 1970 doları geçerse 2000 dolarda durmaz. Önce 2050-2080'ler ve devamında hareket aşabilir" ifadeleri kullanıldı.


"BİRİ AŞAĞI GELSE DE DİĞERİ YUKARI ÇIKTIĞINDAN..."

Değerlendirmelerine devam eden Paksoy, gram altın için, dolar/TL ve ons altın tarafından esen rüzgarın etkili olduğunu belirterek, "Biri aşağı gelse de diğeri yukarı çıktığından dengelenme oluyor. Kısa vadeli alım-satım stratejisine göre 'gram altın için 400 TL civarında alım, 450-500 e çıktıkça satım' olduğunu söyledik" açıklamasında bulundu.

"RİSKTEN KORUNMA ARACI OLARAK ALTIN"

Uzman isim gram altında 500 TL ve üzerinde maliyetli olanların varlığına dikkat çekerek devam etti; "Gram altın 100 TL olduğundan beri hareketine devam ederken hep altın dedik. Hala da altın diyoruz. Çünkü bu kadar risk varken, riskten korunma aracı olarak altın öne çıkıyor" ifadeleri kullanıldı.

"DÜNYA TARİHİNİN EN ÖNEMLİ ENSTRÜMANI"

Açıklamalarına devam eden Paksoy, Kripto paralara da dikkat çekerek, "Yeni tartışmalar var. Kripto para olur olmaz göreceğiz onu. Regülasyonlardan sonra belli olur. Ne kadarı kalıyor ne kadarı kalmıyor. Benim için altın bu kadar yıllık dünya tarihinin en önemli enstrümanı" açıklamasında bulundu.

"575- 600'LERE KADAR TAŞABİLEN BİR GRAFİK OLACAK!"

Uzman isim, 490 TL-515 TL seviyelerinin gram altın için muhtemel kısa vadeli satış yerleri olduğuna dikkat çekerek "Ancak benim orta ve uzun vadede hedeflerim 575-600'lere hatta üzerine kadar taşabilen bir grafik olacağı bize gösteriyor. Demek ki altın fiyatları için geri çekilmeler alım fırsatı" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER