Uzman İsimden Bomba Haber. Araç Alacaklara Müjdeli Haber Geldi! Yüzde 50 Oranında İndirim Geliyor!

Uzman İsimden Bomba Haber. Araç Alacaklara Müjdeli Haber Geldi! Yüzde 50 Oranında İndirim Geliyor!
YAYIN TARİHİ: 5.01.2022 19:47:00

Otomobil fiyatları düşecek mi? Fiyatlar ne kadar düşecek? Sıfır otomobillerde düşüş yaşanacak mı?

Herşey gibi araç fiyatlarıda uzun süredir yükselişe devam ediyor. Özellikle ikinci el araç fiyatlarında yaşanan büyük artışlar otomobil hayali olan vatandaşın hayallerini ertelemesine sebep oldu. Bununla beraber uzmanlardan gelen haberler vatandaşın yüzünü güldürecek nitelikte. 

Uzman isimden gelen haberin ardından İkinci el araba alacaklar mutlu olacak. Uzman isimden gelen"Fiyatlarda %50'ye yakın indirim olacak!" açıklamanın ardından da piyasayı yakından takip eden vatandaş detayları araştırıyor. Otomobil hayali olanlar, ikinci el araba fiyatları yakından takip etmeye devam ediyor.

Döviz kurunda son günlerde yaşanan gerilemenin ardından herkes sıfır ve ikinci el araba fiyatlarında yaşanacak değiliklikleri merak ederken açıklamalar geliyor. Araba almayı düşünen vatandaşlar fiyat güncellemelerini merakla beklerken, markalar tarafından gelen açıklamaları yakından takip ediyor. İşte uzmanlardan yorumlar...

"YÜZDE 50 BİR DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜYORUZ"

Herkesin merakla beklediği sorular yanıt bulmaya devam ediyor. Cardata'nın Genel Müdürü Yalçın tarafından da ikinci el araçlar için açıkalamalar gecikmedi, "2022 hem sıfır hem de ikinci el arabalar için daha hareketli, fiyatların bugünküne göre daha makul seyrettiği bir yıl olacak. Döviz kurunun da gerilemesiyle 1 ay sonra ikinci el araba fiyatlarında yüzde 50'lik bir düşüş öngörüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İkinci el araç fiyatlandırma ve otomotiv data şirketi Genel Müdürü Yalçın açıklamalarına devam ederken, özellikle son günlerde döviz kurunda yaşanan gelişmelerin, uzun süredirde devam etmekte olan çip krizinin otomobil sektöründe yaşanan etkilerinden bahsetti. Yalçın, 2022 yılı ile ilgili olarakta, sektör açısından daha iyi olacağını belirterek, sıfır otomobillerin bollaşacağını ve ikinci el araç fiyatların makul seviyeye geleceği açıklamasında bulundu.


"İNDİRİMİN DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ"

Yalçın, sıfır otomobil fiyatları ile ilgili olarakta 3 ay içerisnde yüzde 40 artığına dikkat çekerek, "Fakat geçen hafta döviz kurunun geri gelmesiyle 15 otomobil markası fiyatlarını düşürdü. Bu hafta fiyatlarını güncelleyen otomobil firmasının 22'ye çıkacağını düşünüyoruz. Sıfır kilometre araçların fiyatlarındaki gerileme yüzde 15'lere yaklaştı.

İndirimin devam etmesini bekliyoruz. Şu anda sıfır kilometre araç fiyatlarıyla ikinci el otomobil fiyatları arasında uçurum var. Sıfır otomobillerde yüzde 40 gibi fiyat artışı olmuştu bu ikinci elde yüzde 200'leri buldu. Hatta model bazında yüzde 300-400'lerde fiyat artışlarını gördük" açıklamasında bulundu.

Yalçın döviz kurunda yaşanan gerilemenin araç fiyatlarına da etkisine vurgu yaparak, "Markalar sıfır otomobillerin fiyatlarını hızlıca geri çekebiliyor ama ikinci el piyasasında öyle olmuyor. Bu piyasadaki araç fiyatları genelde biniciler, esnaf dediğimiz galericiler, yetkili satıcılar tarafından belirleniyor." açıklamasında bulundu.

Açıklamalarına devam eden Yalçın, "Yaz aylarında yüksek maliyetli ikinci el araç alan kişiler, fiyatları sıfır otomobillerdeki gibi gevşetemiyor. Ama gevşetmek zorunda kalacaklar. Tabi döviz kurunun belli bir oranda sabit kalması önemli bir kriterdir.

Ocak ayında döviz kurundaki geri gelme devam ederse ikinci el arabalarda fiyatlar 1 ay sonra daha düşük seviyelere gelecektir diye öngörüyoruz. Yüzde 50 oranında fiyatlarda düşüş olacağını düşünüyoruz". açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER