Turnayı Gözünden Vuracak! Devletten 2022 Yılı Altın Bombası! Altını Olanlar Kuyumculara Işınlanıyor

Turnayı Gözünden Vuracak! Devletten 2022 Yılı Altın Bombası! Altını Olanlar Kuyumculara Işınlanıyor
YAYIN TARİHİ: 2.01.2022 17:57:00

Altınlar artık yastık altından çıkacak. 2022 yılında altınların ekonomi içine kazandırılması için yeni bomba plan devreye alınmış durumda. Bu anlamda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklandı. İşte altını olanlar için o bomba formül

Altın fiyatları bağlamında vatandaşların araştırmaları devam ediyor. Elinde altını olanlar için oldukça önemli bir formül açıklaması yapıldı. 2022 yılında yastık altında olanlar altınlarınızı bozduracaksınız. Hazine ve Maliye Bakanı bu plan hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.  Bu planın esas amacı altınların piyasaya sürülüp Türk Lirası olarak değerlendirilmesi. 

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ YENİ ALTIN FORMÜLÜNÜ AÇIKLADI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'de ki fiziki altının ekonomiye kazandırılması amacıyla açıklamalarda bulundu. Yastık altında olan altınların ekonomiye hiçbir faydası olmadığını ifade eden Bakan Nebati, fiziki altının bozdurulmasının da belli bir zararla olduğunu ifade etti. Acil kullanım durumunda bozdurulmak istenilen altının ucuz bir fiyatla alım-satım arasındaki farkla bozdurulduğunu aktardı. Vatandaşların bu zararı üstlenmemesi gerektiğini ifade eden Bakan Nebati bu durumdaki atıl altının ekonomide değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. 

Bakanlık yeni düzenleme ile altın ile ilgili enstrümanları çeşitlendirmeye de hazırlanıyor. Bu kapsamda yeni sistem içerisinde kuyumcuların, darpanenin olacağı aktarılırken Maliye Bakanı Nureddin Nebati şu bilgileri aktardı. “Altını getir. Kaç Gram Altın getirdin, 14 ayardan şu kadar safa döndürelim veya 14’te, 18’de kalsın veya 22 ayarda kalsın hiç problem değil safa döndürelim sertifikanı verelim bu yöntemlerden bir tanesi. Sen istediğin zaman git sertifikanla al altınını, saf altın karşılığını veya bileziğini al. İstediğin zaman” Şeklinde görüş bildirdi. 


ALTINI BOZDURANA EK GELİR MÜJDESİ


Bakan Nebati yeni sistem ile komisyondan da kurtulunacağını söyledi. Bilezik alımlarında yaklaşık yüzde 20 hatta yüzde 30'a varan komisyonların ciddi zarar anlamına geldiği bakanlık uygulaması ile bu zararın olmayacağını söyledi. 

Nureddin Nebati bu konuda "Bilezik falan aldıysanız yüzde 20’si 30’u gidiyor. Zarara uğramayacaksın alım-satım arasındaki fark kadar para kazanıyorsun bu birincisi”İkincisi altınını bende sakladın, ben bu altını işletiyorum. İşletmenin içinde sana bir kâr payı veriyorum. Yastık altında tutuyorsun, alım- satımdan kaynaklanan zararı kurtarıyorsun ya da asgariye düşürüyorsun” şeklinde konuştu.

Altını olanlara sağlanacak likit olma özelliğini istediğin anda bozdurmak olarak nitelendiren Maliye Bakanı altın alınmak istemesi durumunda yine alınabileceğini hiçbir kaybın olmayacağını söyledi. Maliye Bakanı altında kazandıracak olan sistem hakkında bir de örnek vererek "Bileziğini alırken Nasreddin Hoca gibi birinci kısmını gerçekleştiriyorsun bir de doğuruyor. Çünkü bunun kârı var, gelir getirisi var bunu alıp dönüyorsun bir bilezikle dönmüyorsun bir bilezik bir de kopçası ile dönüyorsun. Veya bir de cumhuriyet altını ile dönüyorsun” dedi.Maliye Bakanı Nureddin Nebati altın ile ilgili açıklamasını Türkiye'de ortalama beş bin ton civarında atıl altın olduğunu bu altınların değerinin 280 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu bu rakamın yüzde 10'unun bile TL'ye çevrilmesi durumunda ise dolar kurunun daha da düşeceğini söyledi. 
 DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER