Türkiye'de Devalüasyon Oldu Mu? Devalüasyon olursa ne olur? Devalüasyon Nedir? Devalüasyon Ne Demek?

Türkiye'de Devalüasyon Oldu Mu? Devalüasyon olursa ne olur? Devalüasyon Nedir? Devalüasyon Ne Demek?
YAYIN TARİHİ: 24.11.2021 09:28:00

​Devalüasyon Nedir? Devalüasyon Ne Demek? Türkiye'de Devalüasyon Oldu Mu? Ekonomi mevzusunda en çok merak edilen kavramlardan biri olan devalüasyon , en çok konuşulan finansal mevzulardandır. Devalüasyon, rastgele bir ülkenin ekonomisi üzerinde alana gelen ve sabit kur balansı üzerinde ödemelerin sarih verdiği bir eylemdir. Kısacası, devalüasyonla karşı karşıya kalan bir devletin, resmi para üniteyi üzerinden öbür ülke dövizlerine rağmen değer kaybettirilmesi olarak da belirlenebilmektedir. Peki, devalüasyon ne demek? Devalüasyon anlamı nedir? Devalüasyon nedir?

Bugün dolar kuru 13 TL'yi geçince vatandaşlar çıldırdı. Ne oluyoruz diye arama 
motorlarında Devalüasyon sorgusu yapıldı. Döviz kurları artmaya başlayınca para birimi değer kaybeder bu da Devalüasyon olarak ortaya çıkar. 23 Kasım ekonomi gündemindeki gelişmelerin ardından Devalüasyon nedir, ne demek? Devalüasyon olursa ne olur? Türkiye'de devalüasyon mu oldu? Haberimizi sizler için derledik. İşte tüm detaylar... 


Devalüasyon Nedir? Devalüasyon Ne Demek?

Devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir. Bu yolla ithal malları pahalılaşırken yerli malların fiyatı da aşağı çekilmiş olur.Tarihte Devalüasyon

Eski Yunan ve Roma'da devalüasyon, paranın temsil ettiği maden miktarının azaltılması yoluyla gerçekleştirilmekteydi. Belli bir altın ve gümüş miktarından basılan sikke miktarının çoğaltılması, para değerinin düşürülmesi sonucunu doğurmaktaydı. On dokuzuncu yüzyılda ise kâğıt para miktarının arttırılması sonucu meydana gelen enflasyon, iç fiyatların artışı ve banknotların altına tahvil kabiliyetini yok ederek, para değerinin düşüşüne yol açmıştır. Böylece milli para biriminin karşılığı kabul edilen altın miktarı indirilmiş ve kambiyo kurları da buna göre ayarlanmıştır.

Devalüasyon Yaşanınca Ne Olur?

Devalüasyon yaşandığında enflasyon yükselir, faizler artar bu da ekonominin yavaşlamasına neden olur. Bu durum o devleti ihracata yönlendirir çünkü ithalat pahalılaşmıştır devletin satın alma gücü düşmüştür. Para arzı ve kıymet bedelinin birbirine eşitlendiği durumlarda yabancı para değer kazanır, yerli para değer kaybeder.Türkiye'de Devalüasyonlar


Türk parasının ABD doları karşısındaki değeri Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş tarihi olan 1923 yılında 1 dolar 0,75 kuruş idi. Fakat Türkiye ekonomisinin zaman içinde geçirdiği sarsıntılar ve gittikçe döviz taleplerinin karşılanmasında çekilen güçlükler devalüasyon olgusunu kaçınılmaz hale getirmiştir. Böylece Türkiye'de hükümetler için devalüasyona başvurmak tek çare olarak görülmüştür. 1923'den itibaren ekonomik dengeleri temelden çökerten ve hakikaten kalıcı etkileri olan büyük devalüasyonlara başvurulmuştur.

Birinci Devalüasyon

Türk parası 1923'den 1940 yılına dek İngiliz Sterling'i karşısında değer kaybına uğrarken, ABD doları karşısında hiçbir değer kaybına uğramadan ve değişmeden gelmiştir. Ancak 1940 yılından sonra dış satımı artırmak ve dış kredi taleplerini gidermek üzere sürekli devalüasyonlar gündemde yer almıştır. 1940 yılında resmi kura ek olarak döviz satışlarında yüzde 48 oranında prim uygulanmaya başlamış olup, 1 dolar 1940'da 1,11 TL, 1945'de de 1,31 TL olmuştur.

Türkiye'de ilk büyük devalüasyon 7 Eylül 1946 tarihinde yapılmıştır. 7 Eylül Kararları olarak adlandırılan ve Recep Peker Hükümeti'nin gerçekleştirdiği bu devalüasyonla yüzde 116 oranında bir artışla ABD dolarının fiyatı 2,83 liraya çıkarılmıştır.İkinci Devalüasyon

İkinci devalüasyon Adnan Menderes Hükümetince 4 Ağustos 1958 tarihinde yapılarak 2,83 TL olan ABD doları 9 liraya çıkarılmıştır.

Üçüncü devalüasyon

Üçüncü büyük devalüasyon Süleyman Demirel hükümeti tarafından 10 Ağustos 1970 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu devalüasyonla 1 ABD doları 9 liradan 15 liraya çıkarılmıştır. Daha sonra 1978 yılına kadar değişik zamanlarda mini devalüasyonlar uygulamasına gidilmiştir. Türk Lirası küçük çaptaki devalüe işlemleri ile dolar karşısında bir miktar daha değer kaybına uğrayarak 1978 yılı öncesinde ABD dolarının fiyatı 19 liraya ulaşmıştır. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER