TL Şaha Kalktı! Kış Yardımları Başladı! İllere Göre Gıda Yardımı Veren Kurumlar ve Başvuru Adresleri

TL Şaha Kalktı! Kış Yardımları Başladı! İllere Göre Gıda Yardımı Veren Kurumlar ve Başvuru Adresleri
YAYIN TARİHİ: 21.12.2021 10:23:00

Türkiye’de kış mevsimi ciddi şekilde etkisini artırmaya başladı. Özellikle Doğu Anadolu’da kış şartları vatandaşların günlük yaşamını önemli ölçüde etkiliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar kış aylarında yakacak konusunda problem yaşıyor. Devlet, vatandaşların bu dönemde mağduriyet yaşamasının önüne geçmek için verilecek destek miktarını açıkladı. 

TL Şaha Kalktı! Kış Yardımları Başladı! İllere Göre Gıda Yardımı Veren Kurumlar ve Başvuru Adresleri...  Kış aylarının etkili olması ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşlar kendilerine ulaştırılacak yardımları merak etmeye başladı. Bu dönemde özellikle yakacak yardımı ile vatandaşların ısınma probleminin giderilmesi son derece önemli.  Vatandaşlara ulaştırılacak yardımlarla ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, önemli açıklamalarda bulundu. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için kış döneminde 2.5 milyar TL’lik bütçe ayrıldığını belirten Bakan Yanık, bu yardımın yakacak ve elektrik giderlerinin karşılanması için kullanılacağını dile getirdi. 1.6 Milyar TL Değerinde Kömür Dağıtılacak

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu üzerinden temin edilecek 1.6 milyar TL değerindeki kömür ile vatandaşların kış boyunca yakacak problemi çekmeleri engellenecek. 
Dağıtım işleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile gerçekleştirilecek. Böylece dağıtım işlemi çok daha çabuk bir şekilde gerçekleşmiş olacak. 

Elektrik Desteği Devam Edecek


Bakan Yanık, açıklamasında ihtiyaç sahibi vatandaşlara farklı kalemlerde destek olunmaya devam edileceğini söyledi. 2019 yılının Kasım ayından beri sunulan elektrik tüketim desteğinde şimdiye kadar 6 milyar TL’lik yardım yapıldığını, desteğin kış aylarında da süreceğini söyledi. 2021 Kasım – Şubat 2022 arasındaki dönemde 920 milyon TL’ye varan elektrik tüketim desteği verileceğini belirtti. Elektrik tüketim desteği ile vatandaşların faturalarının belli bir bölümü devlet tarafından karşılanıyor ve dar gelirli vatandaş faturalar altında ezilmiyor. Başvuru Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yardımlara nasıl başvuru yapılacağını merak ediyor. Yakacak yardımı için başvuru işlemleri e-devlet’in Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümünden gerçekleştiriliyor. Elektrik tüketim desteği sosyal yardımlardan yararlanan ailelere doğrudan sunulmaktadır. Fatura ile PTT’ye gidilmesi halinde ailenin durumuna ve fatura miktarına göre tamamı veya bir bölümü devlet tarafından karşılanmaktadır.  Bu yardımlar sayesinde dar gelirli vatandaşlar kış aylarını daha rahat bir şekilde geçirmektedir. 


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR