THODEX Vurgununun Ardından Kripto Para Dolandırıcılarının Yeni Oyunları Ortaya Çıktı! İşte Böyle...

THODEX Vurgununun Ardından Kripto Para Dolandırıcılarının Yeni Oyunları Ortaya Çıktı! İşte Böyle...
YAYIN TARİHİ: 3.05.2021 21:13:00

Kripto para dolandırıcılarının yeni oyunları nedir? Kripto varlık nasıl tanımlandı? Merkez Bankası kripto varlıkları nasıl tanımladı...İşte detaylar...

THODEX vurgununun yankıları sürüyor. Tüm Türkiye2de gündeme oturan olaya dair araştırmalar sürüyor. THODEX kurucusu Faruk Fatih Özer, kripto para şirketi THODEX’in internet sitesini kapatarak ve ardında binlerce mağdur bırakarak yurt dışına kaçması ile kripto para piyasası karıştı. Kırmızı bültenle aranan Faruk Fatih Özer, yaşanan olayın ardından kripto para dolandırıcılarının yeni oyunları herkesin gözü önüne serildi. İşte detaylar...

Türkiye'de, son zamanlarda en çok kripto paralar tercih ediliyor. Kripto paralara olan talep günden güne artış  gösteriyor. Bu kapsamda, Avrupa'da birinci, dünyada en çok kripto para alım satımı yapılan üçüncü ülke konumunda olduğunu öne sürülmektedir. Durum böyle olunca kripto para dolandırıcıları piyasadaki vatandaşı dolandırmak için türlü oyunlara başvurmaya devam ediyor.

KRİPTO PARA DOLANDIRICILARININ YENİ OYUNLARI?

THODEX kurucusu Özer'in yaptığı dolandırıcılık konuşulmaya devam ederken, Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, Arnavutluk'a kaçtığı belirlenmiştir. THODEX kurucusu akkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıtılırken, yöneticisi Özer'in yakalanması için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu kapsamda kripto para dolandırıcılarının yeni oyunları ise şok etkisi yarattı.

Alınan bilgilere göre, bazı kripto para şirketleri tarafından vatandaşlar telefonla aradıkları ve Merkez Bankası kripto paraları, resmi olarak para birimi olarak gördüklerini, ayrıca Türkiye'nin artık bu paraları tanıdığı yalanını söyleyerek üye sayısını artırmaya çalıştığı ifadeleri yer almıştır.


Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliği kapsamında, kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacağı açıklaması yapılmıştır. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacağı belirtilmiştir.

KRİPTO VARLIK TANIMLANDI!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından, kripto paralarla ilgili yönetmeliğinde kripto varlık şu ifadelerle belirtilmiştir;

"Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder." açıklaması yapılmıştır.

MERKEZ BANKASI GAYRİ MADDİ VARLIK!


Merkez Bankası, kripto paraları şu şekilde tanımlamıştır. Burada açıkça kripto paraları itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlık olarak tanımlamaktadır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER