Tek seferde 300-400-600 TL para veriliyor! Çocuk dediğin bereketiyle gelir! Anne babalar hemen alın

Tek seferde 300-400-600 TL para veriliyor! Çocuk dediğin bereketiyle gelir! Anne babalar hemen alın
YAYIN TARİHİ: 4.11.2021 09:59:00

​Çalışan veya çalışmayan milyonlarca kişiyi ilgilendiren gelişme! Çocuk sahibi olmak yetiyor! Devlet tarafından ödenen sosyal yardımlardan her yıl milyonlarca kişi faydalanıyor. Yaşlılık maaşı, işsizlik parası, evde bakım parası gibi paraların yanı sıra annelere doğum yardımları da veriliyor.

Çocuk sahiplerine devlet desteği! Geriye dönük de alınabilen doğum yardımı parası annelere ödeniyor. 1 kereye mahsus ödenen para çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor. Ödenen para 600 liraya kadar çıkabiliyor.

Doğum sayısına göre değişen miktar 300 liradan başlıyor, 600 liraya kadar çıkabiliyor. Tek seferde ödenen parayı toplu şekilde de alabiliyorsunuz. 

Çocuk sahibi olan vatandaşlara devlet aracılığıyla verilmekte olan yardımların sayısı her geçen gün artmakta. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üzerinden ödenen çocuk parası yardımı desteği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilgili fonu aracılığıyla karşılanmaktadır. Bu sebeple doğum parası yardımından faydalanmak isteyenler vatandaşlar ilgili bakanlık tarafından belirlenmiş olan şartlara uygun olması gereklidir.

GERİ ÖDEME TALEP EDİLMİYOR

Tek seferlik olarak yapılan ve geri ödeme talep edilmeyen bir sosyal yardım türü olan doğum yardımı annelere veriliyor. Çocuk sayısına göre verilen ödeme değişiklik gösteriyor. İlk çocukta 300 TL verilirken, üçüncü çocuğa 600 TL ödeme yapılıyor.

Dört ay süresince rapor parası ile birlikte hamilelik durumlarından kaynaklı 4 aylık süreçte işe gidemediği amacıyla sigorta tarafından brüt tutar ödemesi yapılıyor.


Çocuk parası almak için en önemli şart, canlı şekilde doğumu olan çocuğun nüfus müdürlüğüne kayıt ettirilmesi oluyor. Kimlik Paylaşım Sisteminde kayıtlı olan çocuklar için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri üzerinden yapılabiliyor.

PTT ŞUBELERİNDEN ÇEKİLEBİLİYOR

Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde, takip eden ayda tek seferlik ödeme yapılıyor. Paranızı PTT şubelerinden kimliğinizle alabiliyorsunuz. Özellikle annelerin adına yatırılan para, annenin Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olmaması durumunda babalara yapılıyor. Ayrıca annenin vefat etmesi durumunda da yine babalar üzerinden ödeme yapılıyor.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER