TC kimlik numaranızla kontrol hemen edin! Anında hesaplara 1798 TL yatacak: Bugün açıklandı

TC kimlik numaranızla kontrol hemen edin! Anında hesaplara 1798 TL yatacak: Bugün açıklandı
YAYIN TARİHİ: 19.11.2021 09:47:00

Anında hesaplara 1798 TL yatacak: TC kimlik numaranızla kontrol hemen edin! Bugün açıklandı. Yüz binlerce vatandaşın beklediği paralar hesaplara yatmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ödemelerle alakalı açıklama yapmıştı. Devlet doğrultusundan evinde engelli, yardım etmeye muhtaç ihtiyar ve hasta vatandaşlara bakan kişilere her ay il il ödeme yapılıyor. Ödemeler 1798 TL şeklinde gerçekleşiyor. E-Devlet üzerinden e-Devlet şifrenizle giriş yaparak evde bakım aylığınızın ödenip ödenmediğini kolaylıkla, ATM’ye gitmeden denetim edebilirsiniz.

Peş peşe açıklamalar vatandaşları oldukça sevindiriyor. Bu anlamda TC kimlik numaranızla kontrol hemen edin anında hesaplara yatan bir paradan haber vereceğiz. Yüz binlerce vatandaşın beklediği parala hesaplara yatıyor. Yüzde 50’nin üstünde engeli tespit edilen ve tek başına yaşayamayıp bakıma muhtaç olan yaşlısına bakan şahıslara verdiği evde bakım maaşı çoğu ilde hesaplara yatmaya başladı. 1.798 TL ödeme yapıldı.


EVDE BAKIM PARASI ÖDEMELERİ 20 KASIM’A KADAR TAMAMLANACAK

Bakan Yanık, “Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımızın aileleri yanında desteklenmeleri öncelikli hedefimiz. Yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyen, ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engelli vatandaşlarımıza kuruluşlarda bakım hizmeti sunuyoruz. Aileleri yanında kalan engellilere, gündüzlü bakım hizmeti, evde bakım yardımı gibi hizmet modelleriyle destek oluyoruz. Evde bakım yardımıyla bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı da destekliyoruz. Şu an 530 binin üzerinde vatandaşımıza evde bakım yardımı veriyoruz.” dedi.

Evde bakım yardımı kapsamında hak sahibi başına aylık 1798 TL ödeme yapıldığını hatırlatan Bakan Yanık, “Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve aileleri için Kasım ayında toplam 964 milyon TL ödeme yapacağız. Evde bakım yardımı ödemeleri 20 Kasım’a kadar tamamlanacak. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.
EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?


​Evde bakım maaşı yattı mı? sorusuna cevap bulmanın iki yolu bulunuyor. İster SMS dilerseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Resmi kurumlar tarafından gerçekleştirilen bir çok işlemi gitmeden online olarak halledebilirsiniz. E Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama prosedürünü gerçekleştirebiliyor.

BAKIM PARASI NASIL SORGULANIR?

Bakım parası müracaatsunda tespit edilen vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden müracaat neticelerini öğrenebilir.
BAKIM PARASI İÇİN GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR?

Bakım parasına başvurmak amacıyla alttaki evrakları tamamlamanız gerekmektedir.

İkinci olarak devlet hastanelerinin verebildiği engelli raporu evrakını tamamlamanız gerekir.

Bakıma muhtaç şahsa bakan birey ya da da bireylerin gelir ve mal beyanını gösteren belge ise üçüncü şarttır.

Bakım parası yardımı almak amacıyla belirti edilen bu evrakların kusursuz bir şekilde tamamlanması ve müracaat esnasında verilmesi gerekir.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER